Przeskocz do treści

Napięcie mięśniowe u dzieci

W okresie niemowlęcym można dostrzec codzienne zachowanie malucha, jego nawyki oraz zwyczaje. Każdego dnia można zauważyć nowe postępy i umiejętności niemowlaka. Niekiedy mogą wystąpić pewne zachowania, które wzbudzają niepokój wśród rodziców. Warto zatem skonsultować je z lekarzem. Przykładowymi zachowaniami dziecka może być częsty płacz, prężenie się lub napinanie, natomiast w innych przypadkach maluszek może być niezwykle spokojny i wiotki. Wszelkie wątpliwości trzeba omówić ze specjalistą, dlatego że mogą one wskazywać na nieprawidłowo funkcjonujące napięcie mięśniowe u niemowlaka.napięcie mięśniowe u dzieci

  1. Napięcie mięśniowe – czym jest?
  2. Napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy
  3. Napięcie mięśniowe u noworodka  a przyczyna
  4. Napięcie mięśniowe u dzieci – leczenie
  5. Napięcie mięśniowe u dzieci – rokowania
  6. Napięcie mięśniowe u dzieci – profilaktyka

Napięcie mięśniowe – czym jest?

Skala Apgar określa jakie jest napięcie mięśnia u noworodka. Kiedy maluch uzyskuje maksymalną ilość punktów to oznacza, iż wszystkie jego funkcje życiowe działają prawidłowo. Niestety, ale w pewnych przypadkach napięcie mięśniowe może się zmienić ze względu na nieprawidłowe działanie układu nerwowego. Zarówno układ nerwowy, jak i mięśniowy nie współpracują dobrze ze sobą. Niekiedy konsekwencją uszkodzenia układu nerwowego jest to, że mięśnie otrzymują od mózgu błędne sygnały. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe można podzielić na obniżone napięcie mięśniowe i wzmożone napięcie mięśniowe.

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy

Napięcie mięśniowe u dzieci charakteryzuje się przede wszystkim takimi objawami jak: rzadki płacz, duży spokój malucha, wiotkość oraz przelewanie się przez ręce, brak ssania piersi, krztuszenie się przy karmieniu, nie wkładanie stóp do buzi, nie chwytanie przedmiotów, rzadkie używanie rączek, denerwowanie się podczas zmiany pozycji, nie przewracanie się na brzuszek, brak odruchu pełzania, nie unoszenie główki będąc na brzuszku, przewracanie się z pozycji siedzącej.

Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci może charakteryzować się: częstym płaczem oraz nerwowością, złym zasypianiem, częstym ulewaniem, prężeniem oraz napinaniem piąstek, brakiem siadania oraz wstawania, wyginaniem się w kształt litery C, odchylaniem główki do tyłu w pozycji na brzuszku i na plecach.

Napięcie mięśniowe u noworodka – przyczyna

Występuje wiele przyczyn wskazujących na napięcie mięśniowe. Można wskazać na czynniki okołoporodowe, jak np. komplikacje podczas ciąży,wzmożone napięcie mięśniowe u rocznego dziecka porodu i powikłania po infekcjach. Do czynników środowiskowych można zakwalifikować niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne, niewłaściwe noszenie, karmienie dziecka bądź usypianie. Czynniki genetyczne to wszelkie zachodzące zmiany w genach, które nie mają korzystnego wpływu i choroby genetyczne. Mają one zwykle związek z zaburzeniami napięcia mięśniowego występującymi wraz z chorobami genetycznymi. Niestety, ale często przypisuje się błędnie czynniki okołoporodowe. To powoduje niewłaściwie prowadzoną diagnostykę i leczenie dziecka.

Zaleca się, aby szybko zbadać i zdiagnozować dziecko, ponieważ zaburzenia napięcia mięśniowego u dziecka, kiedy wiążą się z chorobą metaboliczną, mogą prowadzić nawet do ciężkiej niepełnosprawności umysłowej.

Niewłaściwe napięcie mięśniowe u rocznego dziecka czy też w całym okresie niemowlęcym może stanowić objawy zespołu łamliwego chromosomu X i zmian submikroskopowych w genach. Istotne jest, iż symptomy tych chorób o podłożu genetycznym są zwykle niespecyficzne, a niewłaściwa diagnoza nie pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia. W związku z tym najlepiej, aby przeprowadzić badania genetyczne dziecka, na podstawie których można wdrożyć efektywne leczenie i terapię.

W naszej ofercie występuje cała gama badań genetycznych, a wśród niej znajduje się badanie WES. Jest to najnowocześniejszy i najszerszy test genetyczny. Analizuje wszystkie geny pacjenta, których jest ok. 23 000. Na jego podstawie można zidentyfikować wszystkie jak dotąd poznane wrodzone zaburzenia metabolizmu i inne nieprawidłowości występujące w genach. Innymi dostępnymi badaniami genetycznymi w ofercie są: mikromacierz oraz badanie FRAX.

Badanie WES jest dostępne także w rozszerzonej wersji. Różnica polega na tym, że podstawowy test WES analizuje wyłącznie eksony, a WES PREMIUM jeszcze zmiany zachodzące w intronach. Ich działanie zostało już wcześniej poznane i opisane, a co ważne – mogą one wpływać na diagnozę danego pacjenta.obniżone napięcie mięśniowe u rocznego dziecka

Badanie WES PREMIUM to ogromna szansa na poznanie przyczyny występujących zdrowotnych problemów, a następnie wprowadzenie leczenia w możliwie szybkim czasie. Inną zaletą tego badania jest badanie wrażliwości na leki. Sprawdza się w nim wrażliwość pacjenta aż na 89 leczniczych substancji zawartych w ponad 550 lekach, które są dostępne na polskim rynku. Spośród nich można wskazać m.in. na leki przeciwbólowe, stosowane podczas leczenia padaczki oraz zaburzeń neurologicznych, psychiatryczne i kardiologiczne czy też znieczulające. Na tej podstawie terapia jest znacznie skuteczniejsza i bezpieczniejsza.

Warto zwrócić także uwagę na uzyskane przez laboratorium certyfikaty, wybierając badanie WES. Są one bardzo ważne, dlatego że potwierdzają stosowanie wyznaczonych procedur i standardów zapewniających uzyskanie wiarygodności wyników. Dzięki temu pacjent ma większą gwarancję co do pewności postawionej diagnozy.

Napięcie mięśniowe u dzieci – leczenie

Zarówno podwyższone napięcie mięśniowe u dzieci, jak i słabe napięcie mięśniowe u dzieci, jeśli szybko zostanie wykryte, tym lepiej, ponieważ specjalista wdroży odpowiednie leczenie. Choroby o podłożu genetycznym nie są diagnozowane. W rzeczywistości większość dzieci nie została prawidłowo zbadana. Badania genetyczne pozwalają na wprowadzenie właściwego leczenia. Poza tym zaburzenia napięcia mięśniowego wymagają także fizjoterapii i rehabilitacji.

Napięcie mięśniowe u dzieci – rokowania

Zaburzenia napięcia mięśniowego u dziecka wpływają na postępowanie choroby, kiedy dziecko długo nie zostało właściwie zdiagnozowane.podwyższone napięcie mięśniowe u dzieci Przykładowo choroba metaboliczna wiąże się z tym, że organizm noworodka produkuje niewłaściwą ilość enzymów potrzebnych do przemian metabolicznych. W efekcie po spożyciu posiłku dojdzie do magazynowania się toksycznych substancji, uszkadzających układ nerwowy oraz mózg. Zmiany są trudniejsze do zatrzymania, jeśli choroba wciąż będzie w ukryciu. Zalecane badania genetyczne są ważne, dlatego że pozwalają one na szczegółową analizę genów dziecka, na podstawie której być może uda się zatrzymać czy nawet cofnąć zmiany, które zaszły w organizmie.

Napięcie mięśniowe u dzieci – profilaktyka

Badania genetyczne można wykonać u każdego, niezależnie od wieku. Rodzice bardzo często decydują się na nie, gdyż dzięki nim można uzyskać ogromną wiedzę odnośnie zdrowia dziecka. Szybka diagnoza może zapobiec chorobie, nim zacznie się ona bardziej rozwijać.

Wzmożone napięcie mięśniowe u rocznego dziecka bądź obniżone napięcie mięśniowe u rocznego dziecka oraz w pozostałym okresie życia może mieć również zaawansowany charakter, który jest trudniejszy do leczenia. W związku z tym zdecydowanie się na badanie genetyczne w formie profilaktyki zaburzenia napięcia mięśniowego u noworodków stanowi najlepsze rozwiązanie. Ponadto to badanie jest podstawą, kiedy wystąpią pierwsze charakterystyczne objawy z zakresu zaburzeń napięcia mięśniowego. Nie warto lekceważyć sygnałów, które być może wskazują na niskie napięcie mięśniowe u dziecka.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań dla dziecka?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zobacz też:

Czy padaczka jest dziedziczna?

Badania genetyczne padaczka

Badanie WES cena

Badania genetyczne niemowlaka

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *