Przeskocz do treści

Zdrowe nawyki żywieniowe dla dzieci – jak je wprowadzać?

Zdrowa i zbilansowana dieta jest fundamentem prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice powinni więc zatroszczyć się o ich zdrowe nawyki żywieniowe. Dzięki temu maluch sam będzie wiedział, na co w jego diecie powinno być miejsce. Przeczytaj nasze sposoby na szybkie i łatwe wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych dla dzieci!

Spis treści:

  1. Bawcie się smakami
  2. Rozmawiajcie o jedzeniu
  3. Bądź dla dziecka wzorem
  4. Zawsze miej w domu zdrowe przekąski

Bawcie się smakami

Dietę dziecka rozszerzać można już od 6 miesiąca życia. Jest to dobry moment na rozpoczęcie wprowadzania różnych smaków. Najpierw zapoznaj dziecko z warzywami, później owocami, a dopiero na końcu z innymi potrawami. Dzięki temu Twój maluch pozna wiele smaków i z większą łatwością będzie je akceptował w przyszłości.

Twoje dziecko czasem może się buntować przed poznawaniem nowych smaków. Wystarczy, że nie będzie odpowiadał mu kolor czy tekstura danego produktu. W takich sytuacjach nie możesz się zrażać i poddawać. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Zachęcaj dziecko do jedzenia i bądź konsekwentny we wprowadzaniu nowych smaków. Efekty pojawią się szybciej niż myślisz.

Rozmawiajcie o jedzeniu

Dzieci nie mają bladego pojęcia o tym, co może dać im zdrowe odżywianie. Postaraj się więc wyjaśnić im, jak na nasze ciała wpływa to, co jemy. Dzięki temu Twoje maluchy zaczną rozumieć sens wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych. Polecamy rozmowę tę przeprowadzić podczas wspólnego przygotowywania zdrowego posiłku. Dzięki temu maluch wytworzy sobie pozytywne skojarzenia.

Bądź dla dziecka wzorem

Dzieci obserwują nas w każdej chwili i biorą z nas przykład. Musimy być dla nich wzorem do naśladowania. Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko miało zdrowe nawyki żywieniowe, to sam również musisz je mieć. Regularnie jedz więc zdrowe i zbilansowane posiłki oraz unikaj słodyczy i słonych przekąsek. Odstaw także napoje gazowane. Lepiej zastąpić je wodą.

Zawsze miej w domu zdrowe przekąski

Dziecięcy głód może często nas zaskoczyć. W takiej sytuacji sięgnąć trzeba po szybką przekąskę. Na taką okazję powinniśmy zawsze mieć gotowe warzywa, owoce, orzechy, serek wiejski czy jogurty naturalne. Dzięki temu unikniemy podawania dziecku słodyczy czy słonych przekąsek. Są one wysokokaloryczne i nie sprzyjają budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *