Przeskocz do treści

Zbalansowany czas na ekranie dla dzieci – jak mądrze go wydzielić?

Urządzenia ekranowe, takie jak telefony, tablety, czy laptopy zdominowały naszą codzienność. Znajdują się one na wyposażeniu większości domów. Nic więc dziwnego, że korzystają z nich także najmłodsi. Ich czas przed ekranem powinien jednak być mocno ograniczony. Dowiedz się, jak powinien wyglądać zbalansowany czas na ekranie dla dzieci!

Spis treści:

 1. Dlaczego czas dziecka przed ekranem powinien być ograniczony?
 2. Jak wprowadzić zbalansowany czas na ekranie dla dzieci?

Dlaczego czas dziecka przed ekranem powinien być ograniczony?

Korzystanie z nowoczesnych technologii może przynieść nam wiele korzyści, takich jak dostęp do zasobów edukacyjnych, komunikacja z innymi, czy rozrywka. Ma to jednak także swoją ciemniejszą stronę. Zbyt częste korzystanie z urządzeń ekranowych może prowadzić do:

 • Zaburzeń snu – urządzenia ekranowe mogą zaburzyć produkcję melatoniny, czyli hormonu regulującego nasz sen’
 • Problemy z koncentracją
 •  Zbyt rzadkiego uprawiania aktywności fizycznej, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość
 •  Izolacji i ograniczenia kontaktów społecznych, a w konsekwencji problemów emocjonalnych

Jak wprowadzić zbalansowany czas na ekranie dla dzieci?

Urządzenia ekranowe przynoszą nam tyle korzyści, że szkoda byłoby całkowicie wyeliminować je z życia dzieci. Muszą one jednak korzystać z nich rozsądnie, dlatego warto wprowadzić pewne limity. W tym celu:

 •  Razem z dzieckiem ustal, ile czasu dziennie może spędzać przed ekranem. W przypadku dzieci do 10 roku życia powinna być to maksymalnie godzina dziennie. Starszym dzieciom czas ten można wydłużyć do dwóch godzin.
 •  Wyznaczcie bezekranowe momenty w planie dnia – może to być np. czas posiłków czy godzina przed snem
 •  Kontroluj treści, które dziecko ogląda w internecie i upewnij się, że są one odpowiednie dla jego wieku. W razie potrzeby możesz także założyć blokadę rodzicielską na strony internetowe zawierające nieodpowiednie treści.
 •  Stwórz alternatywy dla czasu spędzanego przed ekranem – dzieci często korzystają z nowoczesnych technologii z powodu nudy. Postaraj się więc stworzyć im alternatywę. Mogą to być m.in. zajęcia dodatkowe, czytanie książek czy wspólne gotowanie.
 •  Wyjaśnij dziecku, dlaczego przestrzeganie limitów w korzystaniu z urządzeń ekranowych jest tak ważne. Dzięki temu zrozumie, dlaczego ma ograniczony czas na korzystanie z komputera czy tabletu.
5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *