Przeskocz do treści

Napięcie mięśniowe u najmłodszych dzieci

W okresie niemowlęcym dziecka, każdy rodzic zna jego codzienne zachowanie i nawyki. Niestety niekiedy pojawiają się zachowania wzbudzające niepokój. Można mieć wrażenie, iż maleństwo zbyt często płacze albo pręży się bądź odwrotnie – jest niezwykle spokojne. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą, bowiem może okazać się, że dziecko ma napięcie mięśniowe niewłaściwie funkcjonujące. Jeśli będzie ono nieleczone to niekorzystnie wpłynie na dalszy rozwój.

  1. Napięcie mięśniowe – czym jest?
  2. Napięcie mięśniowe u niemowlaków – objawy
  3. Napięcie mięśniowe – noworodek – przyczyny
  4. Napięcie mięśniowe u niemowląt – jak leczyć?
  5. Noworodek – napięcie mięśniowe a rokowania
  6. Napięcie mięśniowe u noworodka – profilaktyka

Napięcie mięśniowe – czym jest?

Dziecko otrzymujące maksymalną ilość punktów w skali Apgar ma prawidłowe funkcje życiowe. Może się zdarzyć, iż po porodzie napięcie mięśniowe u niemowląt zmieni się. To wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zarówno układ mięśniowy, jak i nerwowy nie współpracują właściwie ze sobą. Układ nerwowy u małego dziecka nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, dlatego impuls nie zawsze dociera do odpowiedniego miejsca. Napięcie mięśniowe u niemowlaka jako zaburzenie może być skutkiem uszkodzenia układu nerwowego, przez co mięśnie nie otrzymują od mózgu właściwych sygnałów. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dzieci dzieli się na obniżone napięcie mięśniowe albo wzmożone napięcie mięśniowe.

Napięcie mięśniowe u niemowlaków – objawy

Napięcie mięśniowe u niemowlaków może objawiać się:napięcie mięśniowe u noworodka

  • wiotkością,
  • przelewaniem się przez ręce,
  • brakiem ssania piersi,
  • rzadkim płaczem,
  • krztuszeniem się w trakcie karmienia,
  • brakiem wkładania stóp do buzi,
  • brakiem pełzania,
  • przewracaniem się z pozycji siedzącej,
  • brakiem unoszenia główki w pozycji na brzuszku,
  • nadmiernym spokojem dziecka,
  • rzadkim używaniem rączek,
  • denerwowanie się podczas zmiany pozycji.

Niemowlę – napięcie mięśniowe jego może objawiać się:napięcie mięśniowe niemowląt

  • częstym płaczem,
  • nerwowością,
  • częstym ulewaniem,
  • prężeniem się i napinaniem piąstek,
  • złym zasypianiem.
  • odchylaniem główki do tyłu zarówno w pozycji na brzuchu, jak i na plecach,
  • brakiem siadania oraz wstawania.

Napięcie mięśniowe – noworodek – przyczyny

Przyczyn  napięcia mięśniowego u noworodków jest bardzo dużo. Można wskazać na czynniki okołoporodowe, takie jak komplikacje w trakcie trwania ciąży i porodu, powikłania po infekcjach. Innymi są czynniki środowiskowe, czyli niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne, nieprawidłowe karmienie dziecka i usypianie. Czynniki genetyczne cechują się zmianami w genach o złym wpływie i choroby genetyczne. Te ostatnie mają związek z zaburzeniami napięcia mięśniowego występującego w trakcie wielu chorób genetycznych.

Często napięcie mięśniowe niemowlę ma nieodpowiednie podczas przebiegu choroby metabolicznej. Należą one do podstępnej grupy chorób, gdyż przez długi czas nie dają one jakichkolwiek specyficznych objawów. Kiedy zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci może być związane z chorobą metaboliczną w genach, trzeba szybko to zbadać i zdiagnozować.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe niemowląt może stanowić także objaw zespołu łamliwego chromosomu X i zmian submikroskopowych w genach. Symptomy są zwykle niespecyficzne i trudne do diagnozy bez odpowiednich badań. Chcąc zidentyfikować nieprawidłowości, a następnie określić dokładnie ich rodzaj zaleca się wykonanie badań genetycznych dziecka, dzięki którym będzie można wdrożyć skuteczne leczenie oraz terapię.napięcie mięśniowe noworodek

Zalecanymi badaniami są badania: WES, WES PREMIUM, FRAX i NOVA. Badanie WES jest najnowocześniejszym i najszerszym badaniem genetycznym. Sprawdza ono bowiem ok. 23 000 genów. Podstawowa wersja tego badania opiera się na analizie eksonów, natomiast rozszerzona wersja, czyli WES PREMIUM poza zmianami w eksonach sprawdza jeszcze nieprawidłowości w intronach.

Przeprowadzana analiza dotyczy wyłącznie zmian w intronach o dobrze poznanym działaniu, które są dodatkowo opisane oraz mogą wpływać na diagnozę pacjenta. Pomija się tę część intronów, których działania nauka jak dotąd nie mogła zinterpretować, ponieważ tak niepewne informacje mogą wyłącznie utrudniać postawienie danego rozpoznania. Badanie WES PREMIUM sprawdza tylko poznane zmiany w genach.

Badanie WES PREMIUM umożliwia odkrycie konkretnej przyczyny zdrowotnych problemów, a następnie wdrożenie właściwego leczenia w znacznie szybszym czasie. Każda zmiana, która zostanie wykryta w genach jest ponownie sprawdzana aż ponad 100 razy, aby uzyskać możliwie najwyższą pewność wyniku. To jedyne najnowocześniejsze i jednocześnie najbardziej precyzyjne badanie genetyczne, które jest zalecane do wykonania.

Następną zaletą badania WES PREMIUM, na którą warto zwrócić uwagę jest badanie wrażliwości na leki. W tym badaniu sprawdza się wrażliwość danego pacjenta na 89 substancji leczniczych zawartych w ponad 550 lekach, które są dostępne i często popularne na polskim rynku. Można w nich znaleźć leki przeciwbólowe jak np. ibuprofen. Innymi lekami są te, które stosuje się podczas leczenia padaczki oraz zaburzeń kardiologicznych, psychiatrycznych, neurologicznych czy też znieczulających. Taka wiedza wpływa na bezpieczeństwo stosowania leków, a terapia jest znacznie skuteczniejsza.

Uzyskane certyfikaty danego laboratorium wykonującego analizy są niezwykle istotnym aspektem. Świadczą one o stosowaniu wskazanych procedur i wyśrubowanych standardów przez laboratorium, które wpływają na wiarygodność wyników. Dzięki temu pacjent będzie miał pewność co do otrzymanej diagnozy.

Napięcie mięśniowe u niemowląt – jak leczyć?

Najlepiej, kiedy napięcie mięśniowe u niemowlaków zostanie jak najszybciej zdiagnozowane, ponieważ będzie można szybciej rozpocząć leczenie. Choroby o podłożu genetycznym, szczególnie te, które są związane z zaburzonym napięciem mięśniowym, nie są diagnozowane. Na podstawie diagnozy genetycznej można wprowadzić skuteczne leczenie. Zaburzenia napięcia mięśniowego poza fizjoterapią i rehabilitacją wymagają leczenia dietetycznego.

Noworodek – napięcie mięśniowe a rokowania

Kiedy napięcie mięśniowe u noworodka nie będzie długo zdiagnozowane to choroba będzie stale postępować, przez co będzie ona jednocześnieniemowlę napięcie mięśniowe zagrażać zdrowiu i życiu małego pacjenta. Przykładowo choroba metaboliczna (która może wiązać się z zaburzonym napięciem mięśniowym u noworodka),powoduje, że organizm produkuje niewłaściwą ilość enzymów potrzebnych do przemian metabolicznych. Tuż po spożyciu posiłku dojdzie do magazynowania się toksycznych substancji uszkadzających układ nerwowy oraz mózg. Zmiany będą trudniejsze do zatrzymania, jeśli choroba długo pozostanie w ukryciu. Warto wykonać odpowiednią diagnozę na podstawie badań genetycznych, które szczegółowo przeanalizują geny dziecka. Być może noworodek otrzyma pomoc poprzez właściwe leczenie przyczyniające się nawet do zatrzymania bądź cofnięcia zmian w organizmie.

Napięcie mięśniowe u noworodka – profilaktyka

Badania genetyczne można wykonać u dzieci niezależnie od ich wieku. Rodzice często decydują się na takie badania, ponieważ dzięki nim dowiedzą się konkretnie na temat zdrowia ich maleństwa. Szybka diagnoza może zapobiec chorobie, nim będzie ona się rozwijać nawet w utajony sposób. Istotne jest, iż zaburzenia mogą mieć też charakter zaawansowany, przez co jest on trudniejszy do leczenia. Badania genetyczne w formie profilaktyki zaburzenia napięcia mięśniowego u dzieci są rozsądnym rozwiązaniem.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań dla dziecka?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zobacz też:

Czy padaczka jest dziedziczna?

Badania genetyczne padaczka

Badanie WES cena

Badania genetyczne niemowlaka

Test NOVA

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *