Przeskocz do treści

Moje dziecko się ślini

Twoje dziecko bardzo widocznie się ślini? Trzeba je przebierać w ciągu dnia, żeby nie nosiło przemoczonych pod brodą ubranek? Zapewne martwisz się, czy wszystko w porządku i jak możesz pomóc maluchowi. Przedstawiamy poniżej krótki poradnik na temat tego, jakie są przyczyny ślinienia się niemowląt i w jaki sposób można ulżyć dziecku w tych uciążliwych dolegliwościach.

Niemowlę się ślini – jakie są przyczyny ślinienia się?

Za główną przyczynę ślinienia się, występującego ze wzmożoną siłą najczęściej pomiędzy 3 a 5 miesiącem życia, uważa się następujący wówczas rozwój ślinianek, przez który dziecko początkowo nie może sobie poradzić z nadmiarem śliny. W mleku matki znajdują się enzymy trawienne, które nie potrzebują dodatkowej pomocy w postaci śliny, aby mleko zostało strawione. Co więcej często organizm dziecka produkuje więcej śliny, niż jest mu faktycznie potrzebne, ponieważ prawdopodobnie w ten sposób przygotowuje się do spożywania pokarmów innych niż mleko.

Moje dziecko się ślini – jak pomóc niemowlakowi?

Przede wszystkim dbajmy o higienę niemowlaka. Ślina może podrażniać skórę dziecka i powodować stany zapalne. W mokrym środowisku świetnie rozmnażają się bakterie, dlatego nie zapominajmy o smarowaniu skóry dziecka, szczególnie wokół ust, kremem nawilżającym, a nadmiar śliny wycierajmy suchą, delikatną pieluszką muślinową, aby nie podrażnić dodatkowo skóry.

Przemoczone od śliny ubranko przebieraj jak najczęściej, bądź zakładaj dziecku śliniaczek, aby to on wchłaniał wilgoć. Zadbaj o to, aby wkładane do buzi przedmioty były bezwzględnie czyste – myj je każdego dnia, jeśli nie spowoduje to zepsucia zabawki – wyparzaj. Nie pozwól dziecku „gryźć” zabawek innych dzieci! Bardzo łatwo w ten sposób nabawić się wirusów i infekcji.

Ślinienie się dziecka – jaki wpływ ma na to ząbkowanie?

Proces ząbkowania niemowlęcia przebiega różnie i nie ma dokładnie określonego czasu trwania (rozpoczyna się nieregularnie u dzieci i jego zakończenie przychodzi wraz z pojawieniem się pełnego uzębienia jamy ustnej). Wyrzynanie się ząbków poprzedza swędzenie dziąseł, co jest bardzo uciążliwe, denerwujące, a nawet bolesne dla niemowląt, wobec tego dzieci próbują ulżyć sobie w cierpieniach „drapiąc” się po dziąsłach różnymi przedmiotami. Organizm traktuje te przedmioty jako przedmioty do przetrawienia, dlatego obserwujemy wzmożoną produkcję śliny.

Martwisz się zdrowiem swojego dziecka?

Zdjęcie: yarruta/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (6 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *