Przeskocz do treści

Co wywołuje atak padaczki? Od czego jest padaczka? Sprawdź!

od czego jest padaczkaPadaczka stanowi jedno z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych w naszej populacji. Leczenie zaburzeń zależy w dużej mierze od tego, co je wywołało. Od czego jest padaczka?

Co wywołuje atak padaczki? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Co wywołuje atak padaczki – spis treści

 1. Od czego jest padaczka? Jakich czynników powinien unikać chory?
 2. Co wywołuje atak padaczki? Czy dla osoby z padaczką każdy zawód jest dobry?
 3. Padaczka – od czego zależy, u kogo pojawią się napady?
 4. Padaczka – od czego padaczka się pojawia, skoro w rodzinie nie było przypadków zachorowań?
 5. Co wywołuje atak padaczki? Jak poznać genetyczne przyczyny zaburzeń?
 6. Sprawdź, jak przygotować dziecko do badania, które sprawdzi, od czego pojawia się padaczka

💚 Od czego jest padaczka? Jakich czynników powinien unikać chory?

Ataki epilepsji mogą przysporzyć wielu kłopotów i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Od czego padaczka może się pojawiać z nasiloną częstością?

Czynniki, które zwiększają ryzyko ataku padaczki to:co wywołuje atak padaczki

 • fotostymulacja – napady mogą się pojawić w wyniku ekspozycji na szybko zmieniające się światło, np. po spojrzeniu na migoczący ekran monitora,
 • hiperwentylacja – do ataku padaczki może dojść, gdy chory jest pod wpływem stresu i ma przyspieszony oddech,
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • deprywacja snu, czyli niewystarczająca ilość snu.

Aby zminimalizować częstość ataków padaczki, należy unikać wyżej wymienionych czynników.

💚 Co wywołuje atak padaczki? Czy dla osoby z padaczką każdy zawód jest dobry?

Zanim chory dowie się, co wywołuje atak padaczki, nagłe ataki epilepsji mogą być dla niego bardzo kłopotliwe, a nawet mogą one zagrażać jego życiu. Szczególną ostrożność osoby chore na padaczkę powinny zachować w miejscu pracy.

Niezależnie od tego, od czego jest padaczka, chorzy nie powinni pracować w takich zawodach jak:padaczka od czego

 • kierowca,
 • lekarz ze specjalizacją chirurgia,
 • operator logistyczny,
 • pracownik budowlany,
 • pracownik na wysokościach,
 • spawacz.

Aby unikać tego, co wywołuje atak padaczki, chory nie powinien pracować nocą. Powinien wystrzegać się także aktywności, które mogą wywołać hiperwentylację, np. sportów wyczynowych.

💚 Padaczka – od czego zależy, u kogo pojawią się napady?

Ataki padaczki mogą zostać wywołane przez różnorodne czynniki. Wśród nich bardzo istotne są:

 • uwarunkowania genetyczne, czyli urodzenie się z chorobą zapisaną w genach,
 • neurodegeneracja pewnych obszarów mózgu,
 • nieprawidłowości anatomiczne w obrębie układu nerwowego,
 • stany zapalne, urazy, guzy w obrębie układu nerwowego.

🔷 Co wywołuje atak padaczki – przyczyny genetyczne

Jedną z istotnych przyczyn padaczki u dzieci oraz osób dorosłych są uwarunkowania genetyczne. Szacuje się, że wadliwe geny odpowiadają za ataki padaczki u nawet 60% chorych! Padaczka może stanowić jeden z objawów takich chorób genetycznych jak stwardnienie guzowate czy choroba metaboliczna – np. fenyloketonuria.

🔷 Co wywołuje atak padaczki – neurodegeneracja

Ataki padaczki mogą wystąpić w wyniku chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy pląsawica Huntingtona. Schorzenia te prowadzą do uszkodzeń neuronów w mózgu i obumierania komórek nerwowych.

🔷 Od czego jest padaczka – nieprawidłowości anatomiczne

Padaczka może się pojawić także u osoby, której budowa mózgu była nieprawidłowa już w życiu płodowym. Tego typu wady można wykryć za pomocą badań ultrasonograficznych i obrazowych.

🔷 Od czego jest padaczka – stany zapalne, urazy, guzy

Do wystąpienia ataków epilepsji mogą doprowadzić także nabyte urazy oraz przebyte infekcje – padaczka może się rozwinąć np. jako powikłanie zapalenia opon mózgowych. Zaburzenia pamięci i napady padaczkowe są charakterystyczne również dla uszkodzeń mózgu wynikających z obecności guza.

💚 Padaczka – od czego padaczka się pojawia, skoro w rodzinie nie było przypadków zachorowań?

Jak widać, w większości przypadków to, co wywołuje atak padaczki to czynniki genetyczne. Czy jednak choroba może wystąpić u dziecka lub osoby dorosłej także wtedy, gdy w rodzinie nie było dotąd przypadków padaczki? Okazuje się, że tak.

od czego padaczkaPadaczka genetyczna może być zapisana w genach tzw. bezobjawowych nosicieli. To osoby, które posiadają tylko jeden wadliwy gen i objawy zaburzeń neurologicznych się u nich nie ujawniają w ciągu życia. Dopiero dziecko, które otrzyma dwa geny padaczki (po jednym od każdego bezobjawowego rodzica), będzie chorować na padaczkę.

Druga sytuacja, w której padaczka może się nie ujawnić w rodzinie, a mimo to dziecko może być chore to tzw. mutacje de novo. To zmiany w genach, które powstają w okresie zarodkowym  niezależnie od dziedziczenia, w sposób losowy.

💚 Co wywołuje atak padaczki? Jak poznać genetyczne przyczyny zaburzeń?

Gdy u dziecka lub osoby dorosłej zaobserwowano niepokojące objawy w postaci ataków epilepsji, najważniejsze, to poznać ich przyczynę. Jak sprawdzić, od czego jest padaczka? Niestety zalecane przez lekarzy badania obrazowe nie zawsze są w stanie wskazać przyczyny padaczki. Jedynym pewnym sposobem na zidentyfikowanie tego, co wywołuje atak padaczki genetycznej, są badania genetyczne dziecka. Na szczęście testy DNA są dziś łatwo dostępne i można je wykonać w każdej chwili.

Medycyna XXI wieku dysponuje potężnymi narzędziami, które są w stanie wykryć padaczkę u bardzo małego dziecka, np. niemowlaka.  Spośród wielu dostępnych na rynku badań genetycznych, które sprawdzają, od czego jest padaczka, warto wybierać te najbardziej nowoczesne, korzystające z innowacyjnych technologii. Przykładem takiego badania jest test NGS – badanie WES.od czego jest padaczka

Badanie WES to najszersze i najdokładniejsze badanie genetyczne, jakie można wykonać u dziecka lub osoby dorosłej. Test pozwala przeanalizować cały eksom pacjenta i wykryć nie tylko geny związane z atakami padaczki, ale i także cały szereg innych chorób genetycznych. Test WES pozwala oszacować, jak duże jest ryzyko wystąpienia podobnych zaburzeń genetycznych u krewnych badanego. Jego wynik jest ważny na całe życie – jeśli test DNA nie wykrył genów danej choroby, mamy pewność, że badany nigdy na nią nie zachoruje.

💚 Sprawdź, jak przygotować dziecko do badania, które sprawdzi, od czego pojawia się padaczka

Jak przygotować dziecko do badania, które sprawdzi, co wywołuje atak padaczki? Wbrew pozorom wykonanie testu WES nie jest trudne. Wystarczy zgłosić się do wybranego laboratorium genetycznego na pobranie próbki do badań. Pobranie można zorganizować w placówce medycznej lub nawet w domu pacjenta.

Po pobraniu próbka trafia do analizy do laboratorium. Tam izolowany jest z niej materiał genetyczny. Następnie DNA jest poddawane skrupulatnej analizie. Wyniki testu DNA są dostępne online – pozostaje jedynie udać się z wydrukiem do lekarza genetyka – to jedyny specjalista, który poprawnie zinterpretuje uzyskane dane! W zależności od tego, od czego jest padaczka, lekarz specjalista pomoże dobrać najlepsze dla danego przypadku leczenie.

Zobacz też:

Czy padaczka jest dziedziczna?

Badania genetyczne padaczka

Badanie WES cena

Badania genetyczne niemowlaka

Test NOVA

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań dla dziecka z padaczką?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *