Przeskocz do treści

Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka lub niemowlaka może się objawiać poprzez trudności w karmieniu oraz problemy z utrzymywaniem równowagi. Tego typu symptomów nie należy bagatelizować, ponieważ wzmożone napięcie mięśniowe stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i dalszego rozwoju dziecka. Zwłaszcza gdy przyczyną zaburzeń jest wrodzona choroba metaboliczna.wzmozone napiecie miesniowe

  1. Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka – jakie mogą być przyczyny?
  2. Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – objawy
  3. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy
  4. Wzmożone napięcie mięśniowe – niemowlę może wymagać zmiany diety
  5. Zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka – leczenie można wprowadzić dopiero gdy poznamy przyczynę zaburzeń
  6. Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – badania genetyczne – jak się do nich przygotować?

✔ Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka – jakie mogą być przyczyny?

Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka to problem, z którym rodzice udają się najczęściej do neurologa dziecięcego. I słusznie – zaburzenia napięcia mięśniowego mają bowiem swoje źródło w układzie nerwowym. Za nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka mogą odpowiadać:

  • czynniki anatomiczne – nieprawidłowe ukształtowanie niektórych struktur mózgu i układu nerwowego jeszcze w życiu płodowym;
  • czynniki ciążowe i okołoporodowe, np. uszkodzenia mechaniczne mózgu i układu nerwowego lub powikłania przebytych w czasie ciąży infekcji;
  • czynniki genetyczne – zaburzenia napięcia mięśniowego mogą stanowić objawy wielu różnych chorób genetycznych powiązanych z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego, np. wrodzonych chorób metabolicznych.

✔ Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka – objawy

Nadmierne napięcie mięśniowe u noworodka to problem, który może zostać wyleczony, o ile rodzice zauważą niepokojące objawy i zareagują na nie dostatecznie szybko. Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach napięcia?wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u noworodka może się objawiać poprzez [1] [2]:

  • częsty płacz bez wyraźnego powodu;
  • nienaturalne układanie ciała;
  • trudności z przewijaniem i przebieraniem dziecka ze względu na silne skurcze kończyn.

✔ Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy

Jak jeszcze można rozpoznać wzmożone napięcie mięśniowe? Niemowlę może [3]:

  • mieć problemy z chwytaniem piersi lub butelki podczas karmienia;
  • nienaturalnie odginać głowę do tyłu w trakcie snu;
  • ściągać paluszki u nóg w dół;
  • wybudzać się z odruchem trzęsienia się rąk;
  • zbyt mocno zaciskać dłonie w piąstki.

✔ Wzmożone napięcie mięśniowe – niemowlę może wymagać zmiany diety

Zwiększone napięcie u niemowlaka lub noworodka, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Na szczęście przypadłość tę da się leczyć, konieczne jest jednak najpierw odkrycie przyczyny choroby, która spowodowała wzmożone napięcie mięśniowe.wzmożone napięcie mięśniowe

Jedną z grup chorób, które często dają objawy w postaci nieprawidłowego napięcia mięśniowego, są wrodzone choroby metaboliczne. Przykładowo, w przebiegu genetycznie uwarunkowanej choroby Krabbego ciało dziecka może na przemian sztywnieć i robić się wiotkie [4]. Dlaczego tak jest? Wrodzone zaburzenia metabolizmu powodują, że mimo prawidłowego odżywiania się, organizm może cierpieć z powodu niedoborów różnych składników (których nie potrafi przetwarzać tak jak u osoby zdrowej). Przyczyniają się one także do magazynowania w komórkach i tkankach toksycznych metabolitów, które jeśli są w nadmiarze, uszkadzają układ nerwowy i mózg. W rezultacie mogą się pojawić niepokojące objawy, takie jak zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka lub nawet jeśli choroba się dalej rozwinęła – niepełnosprawność psychoruchowa.

Na szczęście leczenie chorób metabolicznych jest dość proste, opiera się ono na terapii dietetycznej. Dziecko może wymagać suplementacji niektórych mikro i makroelementów lub wdrożenia diety eliminacyjnej i podawania posiłków pozbawionych składników pokarmowych, które mu szkodzą. Oczywiście wszelkie drastyczne zmiany w diecie można wprowadzać tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza oraz dietetyka klinicznego.

✔ Zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka – leczenie można wprowadzić dopiero gdy poznamy przyczynę zaburzeń

Gdy zauważono wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt, bardzo liczy się czas reakcji. Aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby, która wywołała niepokojące objawy, konieczna jest szybka diagnoza i poznanie przyczyny zaburzeń.

Aby przyspieszyć czas postawienia diagnozy, warto sprawdzić, czy zwiększone napięcie mięśniowe u niemowlaka nie wynika aby z choroby genetycznej. W tym celu rodzice mogą wykonać u malucha nowoczesny test genetyczny. Badanie wykonuje się na podstawie próbki krwi lub wymazu z policzka. Dziś technologia poszła do przodu tak bardzo, że niewielka próbka wystarcza, by wyizolować z niej DNA dziecka i dokładnie je przebadać pod kątem różnych nieprawidłowości.wzmożone napięcie mięśniowe niemowlę

Spośród różnych badań genetycznych, które wykonuje się, gdy zaobserwowano nadmierne napięcie mięśniowe u niemowląt, obecnie najszerszym i najdokładniejszym jest test WES. Badanie to jest wykonywane techniką NGS (Next-Generation Sequencing). W jego trakcie analizowanych jest około 23 000 genów, zarówno pod kątem chorób metabolicznych (wszystkich znanych), jak i wielu innych nieprawidłowości genetycznych.

Badanie WES może wskazać genetyczne przyczyny takich zaburzeń jak objawy ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera czy też ataki padaczki niejasnego pochodzenia. Test WES pozwoli zdiagnozować także uwarunkowane genetycznie pierwotne niedobory odporności oraz wiele innych chorób genetycznych. To nieocenione narzędzie diagnostyczne, które, mimo tak zaawansowanej metody, jest już ogólnodostępne dla każdego rodzica.

✔ Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – badania genetyczne – jak się do nich przygotować?

Badanie WES można wykonać, gdy rodzice zaobserwują wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka. Test można jednak zrobić także wcześniej, profilaktycznie, zanim pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy. Wynik badania DNA jest ważny przez całe życie. Jeśli test WES wykryje jakąś nieprawidłowość, rodzice zyskają cenną wiedzę na temat tego, co robić dalej i jak pomóc dziecku.

Badania DNA takie jak WES nie wymagają specjalnych przygotowań. Aby je zamówić, wystarczy zgłosić się do wybranego laboratorium genetycznego. W sytuacji, gdy test DNA będzie wykonywany na podstawie próbki krwi, rodzice muszą zadbać, by dziecko było dobrze nawodnione. Jeśli z kolei analizowany będzie wymaz z policzka, pobranie próbki powinno nastąpić na czczo lub co najmniej godzinę po spożyciu posiłku. Dzięki temu nie będzie ona zanieczyszczona bakteriami pochodzącymi z posiłku.

Zobacz też:

Badania na padaczkę

Badania na autyzm

Padaczka u dzieci – przyczyny

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań dla dziecka?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Źródła:

  1. https://pulsmedycyny.pl/placz-sygnalem-wzmozonego-napiecia-miesni-877035
  2. https://psychomedic.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe-badanie-u-neurologa-dzieciecego/
  3. https://osteopatia-warszawa.pl/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat/
  4. https://www.testdna.pl/nieprawidlowe-napiecie-miesniowe-u-niemowlaka/

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *