Przeskocz do treści

Niemowlę mało sika – co trzeba wiedzieć o wypróżnianiu niemowlaka?

Dzieci mają indywidualne uwarunkowania, od których zależna jest ilość oddawanego przez nie moczu. Jednak liczba zmoczonych w ciągu dnia pieluszek świadczy też o tym, czy dziecko jest np. skutecznie karmione piersią. Co w sytuacji, gdy niemowlę mało sika? Na co zwrócić uwagę przy wypróżnianiu niemowlaka? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

Niemowlę mało sika a karmienie piersią
Noworodek mało sika – ile pieluszek powinno dziecko moczyć w ciągu doby?
Wypróżnianie niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Niemowlę mało sika a karmienie piersią

Gdy rodzice zauważą, że niemowlę mało sika, mogą czuć zaniepokojenie, gdyż nie wiedzą, z czego to wynika. U zdrowych dzieci ilość i częstotliwość oddawania moczu ma związek z ilością przyjmowanych płynów, dietą, potliwością. Jeśli maluch karmiony jest piersią, w ciągu pierwszych dni życia przyjmuje niewielką ilość mleka, co przekłada się na rzadkie moczenie pieluchy. Wystarczy kilka dni, aby ilość pokarmu w piersiach zwiększyła się, co wpływa na zwiększoną produkcję moczu. Specjaliści zalecają uważnie obserwować mocz niemowlaka, gdyż jego prawidłowa ilość oznacza, że maluch spożywa odpowiednią ilość mleka.

Noworodek mało sika – ile pieluszek powinno dziecko moczyć w ciągu doby?

Przyjęto normy dobowe, które pozwalają skontrolować, czy przypuszczenia rodziców, że noworodek mało sika, są słuszne. Według nich w pierwszej i drugiej dobie życia dziecko zazwyczaj moczy pieluszkę 1-2 razy dziennie. Może również okazać się, że pozostanie ona sucha, co nie powinno wzbudzać żadnych obaw – w tym czasie za normę uznaje się wydalanie smółki.

Jak sprawdzić, czy w kolejnych dobach noworodek mało sika?

Każda kolejna doba wiąże się z większą liczbą zmoczonych pieluszek. Oznacza to, że:
• w 3-5 dobie to od 3 do 5 pieluszek;
• w 5-7 dobie to od 4 do 6 pieluszek;
• od 8 doby to od 6 do 8 pieluszek.

Może się również okazać, że noworodek będzie oddawał mocz częściej, gdyż jego pęcherz jest tak mały, że mieści zaledwie około łyżki stołowej uryny.
Jednak, gdy pomimo częstego karmienia, niemowlę mało sika, należy udać się do lekarza, szczególnie jeśli towarzyszą temu dodatkowe, niepokojące objawy (np. zmiana barwy moczu z jasnożółtej na mleczną, mętno-żółtą, brązową, czerwoną). Skąpomocz może być objawem odwodnienia, rozwijającej się infekcji czy też innych chorób.

Wypróżnianie niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Oprócz tego, czy niemowlę mało sika, rodzice powinni zwracać uwagę na ogólne wypróżnienie dziecka. Wygląd kupki dziecka, tzn. jej barwa i konsystencja zmieniają się z dnia na dzień. Na początku pojawia się smółka, która jest czarna, smolista i ciągnąca. Następnie przychodzi etap stolców przejściowych, tzn. zielonych, potem żółtych o wodnistym lub papkowatym charakterze.

Pierwsze tygodnie życia to około 3-4 stolce dziennie. Jednak część maluchów wypróżnia się przy każdym karmieniu. Im maluch jest starszy, tym kupki mogą zdarzać się rzadziej i występować co kilka dni.

Jeśli maluch karmiony jest piersią, to od tego, co spożywa mama, będzie zależał kolor i zapach kupek. Należy kontrolować, czy w stolcu nie ma krwi lub śluzu, gdyż wymaga to konsultacji z lekarzem.

W każdej sytuacji, która niepokoi rodziców, jak np. takiej, że noworodek mało sika, warto zwrócić się po poradę do specjalisty. Lepiej mieć pewność, że objawy te są całkowicie normalne i nie zagrażają w żaden sposób zdrowiu dziecka.

1/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *