Przeskocz do treści

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – objawy, ćwiczenia i konsekwencje

U niemowląt często diagnozowaną przypadłością jest wzmożone napięcie mięśniowe. Powoduje ono m.in. prężenie ciała, problemy ze snem oraz zaciskanie piąstek. Napięcie mięśniowe można unormować dzięki specjalnym ćwiczeniom rehabilitacyjnym. Nie wolno zwlekać z ich rozpoczęciem, ponieważ nieleczone wzmożone napięcie mięśniowe może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka.

Spis treści:

Wzmożone napięcie mięśniowe – przyczyny
Wzmożone napięcie mięśniowe – objawy
Wzmożone napięcie mięśniowe – ćwiczenia
Wzmożone napięcie mięśniowe – konsekwencje

Wzmożone napięcie mięśniowe – przyczyny

Przyczyną wzmożonego napięcia mięśniowego jest niewłaściwe funkcjonowanie układu nerwowego – nie potrafi on przesyłać do mięśni właściwych sygnałów nerwowych lub nie potrafi przesyłać ich wcale. Taki stan rzeczy może być powodowany przez następujące czynniki:

  • Czynniki okołoporodowe – problemy, do których doszło w trakcie ciąży lub porodu np. niedotlenienie dziecka czy palenie przez matkę papierosów w ciąży
  • Czynniki środowiskowe – niewłaściwie wykonywane czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze np. noszenie czy przebieranie
  • Czynniki genetyczne – w tym przypadku wzmożone napięcie mięśniowe jest jedynie objawem choroby genetycznej np. zespołu łamliwego chromosomu X czy jednej z chorób metabolicznych. Po wykryciu wzmożonego napięcia mięśniowego warto więc wykonać badania genetyczne np. badanie WES, aby wykluczyć chorobę.

Wzmożone napięcie mięśniowe – objawy

U niemowląt ze wzmożonym napięciem mięśniowym najczęściej pojawiają się takie symptomy jak:

  • Prężenie ciała i wyginanie go w kształt litery C
  • Częste zaciskanie piąstek
  • Częsty płacz
  • Duża nerwowość
  • Problemy ze snem
  • Problemy z chwytaniem zabawek i innych przedmiotów
  • Odginanie głowy do tyłu
  • Problemy podczas przewijania i przebierania dziecka

Wzmożone napięcie mięśniowe – ćwiczenia

Wzmożone napięcie mięśniowe u dzieci normalizowane jest za pomocą rehabilitacji. Im wcześniej zostanie ona rozpoczęta, tym będzie krócej trwała i będzie bardziej skuteczna. Warto więc udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty od razu po usłyszeniu diagnozy.

W rehabilitacji dzieci z wzmożonym napięciem mięśniowym stosuje się dwie metody ćwiczeń:

  • Metodę NDT Bobath – metoda ta wykorzystuje plastyczność mózgu. Jej celem jest wyeliminowanie niewłaściwych ruchów dziecka poprzez dostarczanie do układu nerwowego właściwych bodźców ruchowych.
  • Metodę Vojty – metoda ta polega na uciskaniu dziecka w pewnych punktach tak, aby w jego mózgu wytworzyły się nowe połączenia nerwowe.

Rehabilitacja wzmożonego napięcia mięśniowego musi odbywać się nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty, ale także w domu dziecka. Rodzice maluszka muszą nauczyć się, jak ćwiczyć z dzieckiem oraz jak odpowiednio je podnosić, karmić, ubierać itp. Wszystkich instrukcji udzieli im fizjoterapeuta podczas rehabilitacji.

Jeśli przyczyną wzmożonego napięcia mięśniowego okazała się być choroba genetyczna u dziecka, to oprócz rehabilitacji napięcia mięśniowego konieczne mogą być także inne formy leczenia.

Wzmożone napięcie mięśniowe – konsekwencje

Nieleczone wzmożone napięcie mięśniowe może wywołać powikłania. Dziecku w takim przypadku mogą zacząć dokuczać:

  • Przykurcze mięśni
  • Problemy z koordynacją ruchową i zwinnością
  • Wady postawy

Problemy z napięciem mięśniowym mogą być jedynie objawem choroby genetycznej. Jeśli nie zostanie ono zdiagnozowane, to mogą pojawić się poważniejsze konsekwencje. Choroba genetyczna o utajonym przebiegu może doprowadzić m.in. do niepełnosprawności ruchowej, uszkodzenia narządów wewnętrznych i śmierci. Warto więc po zdiagnozowaniu wzmożonego napięcia mięśniowego wykonać badania genetyczne. Dzięki temu można zyskać pewność, że w organizmie naszego dziecka nie rozwija się groźna choroba.

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *