Przeskocz do treści

Ćwiczenia na zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

Zaburzenia napięcia mięśniowego są dość częstą przypadłością u niemowląt. Zaburzone napięcie mięśniowe może być obniżone lub zwiększone. Charakteryzuje je np. nadmierne prężenie się lub bycie zbyt wiotkim. W takich przypadkach niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeuty oraz w domu.

Zobacz więcej:

  1. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt – wpływ ćwiczeń
  2. Ćwiczenia dla niemowlaka z zaburzonym napięciem mięśniowym – metoda NTD Bobath
  3. Ćwiczenia dla niemowlaka z zaburzonym napięciem mięśniowym – metoda Vojty
  4. Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowlaka – ćwiczenia w domu z rodzicami
  5. Zaburzone napięcie mięśniowe u niemowlaka a badania genetyczne

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt – wpływ ćwiczeń

Zaburzone napięcie mięśniowe u niemowląt może być wyrównywane oraz normalizowane za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych. Im szybciej ćwiczenia zostaną wprowadzone, tym większy będzie ich efekt. Jeśli rehabilitacja zostanie rozpoczęta zbyt późno, to będzie ona dłuższa, cięższa i bardziej wymagająca.

Ćwiczenia rehabilitacyjne na zaburzone napięcie mięśniowe dopasowuje fizjoterapeuta do problemów dziecka. Ćwiczenia z fizjoterapeutą są istotne, ale kluczowa jest również praca w domu z rodzicami. Powinni oni wykonywać z niemowlakiem ćwiczenia w domu, ale także właściwie je podnosić, pielęgnować i ubierać.

Ćwiczenia dla niemowlaka z zaburzonym napięciem mięśniowym – metoda NTD Bobath

NDT Bobath to metoda ćwiczeń, którą fizjoterapeuci często wykorzystują w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego. W tej metodzie wykorzystuje się plastyczność mózgu, czyli wykorzystywanie informacji ze środowiska do uczenia się.

Ćwiczenia rehabilitacyjne metody NDT Bobath wykorzystują nauczanie przez ruch. Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta prowadzi ruch tak, aby był podobny do wzorców z punktów kluczowych (punktów kontroli) np. głowy czy obręczy barkowej.

Metoda NDT Bobath skupia się na tym, aby do ośrodkowego układu nerwowego dostarczone zostały właściwe doznania ruchowe oraz czuciowe. Według jej założeń patologiczne wzorce ruchowe powinny być hamowane, a nauka postępowania powinna przebiegać wraz z naturalnym rozwojem ruchowym.

Ćwiczenia dla niemowlaka z zaburzonym napięciem mięśniowym – metoda Vojty

W przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego fizjoterapeuci równie często jak metodę NDT Bobath wybierają metodę Vojty. Rehabilitacja z użyciem ćwiczeń tej metody wspomaga ośrodkowy układ nerwowy oraz stymuluje rozwój prawidłowych procesów ruchowych u dzieci. W trakcie rehabilitacji niemowlę układa się w pewnej pozycji aż do momentu pobudzenia sfery stymulacji. W tym czasie fizjoterapeuta uciska ciało dziecka w pewnych punktach i obserwuje zachowanie niemowlaka. Jeśli zajdzie stymulacja, to dziecko napnie pewne grupy mięśni. Terapeuta wiele razy powtarza z dzieckiem to ćwiczenie, aby w mózgu mogły się wytworzyć nowe połączenia nerwowe. Dzięki temu w życiu codziennym dziecko będzie napinało konkretne mięśnie bez problemów.

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowlaka – ćwiczenia w domu z rodzicami

Dla efektywnej terapii zaburzeń napięcia mięśniowego u niemowlaka kluczowe są ćwiczenia w domu z rodzicami. Nie powinno się ich jednak wykonywać na własną rękę. Powinien zalecić je fizjoterapeuta. Pokaże on także jak poprawnie je wykonywać, aby działały. Oprócz ćwiczeń rodzice często powinni także wykonywać dziecku masaże, aby stymulować jego rozwój.

Oprócz ćwiczeń istotne jest także wykonywanie czynności codziennych np. pielęgnacji czy ubierania. Niemowlę z zaburzonym napięciem mięśniowym powinno być prawidłowo noszone, kąpane, ubierane, karmione piersią oraz układane do odbicia. Niezwykle ważny jest spokój oraz niewykonywanie gwałtownych ruchów. Rodzice powinni także wplatać ćwiczenia rehabilitacyjne w zabawę z dzieckiem.

Zaburzone napięcie mięśniowe u niemowlaka a badania genetyczne

Jeśli u dziecka pojawi się obniżone lub zwiększone napięcie mięśniowe, to rodzice muszą być świadomi, że może to nie być osobne zaburzenie, a jeden z objawów niebezpiecznej choroby genetycznej. Choroby, które objawiają się poprzez zaburzenia napięcia mięśniowego, to m.in.:

Badania genetyczne są jedyną możliwością na zdiagnozowanie tych chorób. Z tego powodu są one często zalecane niemowlakom z zaburzeniami napięcia mięśniowego. Badania genetyczne wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ ich wynik jest niezmienny. Możemy więc dzięki nim dowiedzieć się o chorobach, które jeszcze się nie objawiły i zahamować ich rozwój.

W przypadku wystąpienia obniżonego lub zwiększonego napięcia mięśniowego u niemowlaka zaleca się wykonanie kompleksowego badania genetycznego, w którym analizie poddaje się cały materiał genetyczny człowieka. Przykładem takiego badania jest test WES, w którym sprawdzane jest aż 23 000 genów. Jest to badanie wykonywane za pomocą nowoczesnej technologii NGS (Sekwencjonowania Nowej Generacji). Często zalecana jest także rozszerzona wersja badania WES- test WES premium. Ma on szerszy zakres analizy. Ponadto badanie WES premium oferuje także sprawdzenie wrażliwości pacjenta na substancje znajdujące się w lekach. Analizie poddaje się w nim np. leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe czy przeciwdepresyjne. Na wynik badania oczekuje się około 6-7 tygodni. Testy WES to najdokładniejsze badania genetyczne na rynku testów DNA.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *