Przeskocz do treści

Kąpiel niemowlaka

Kąpiel niemowlaka może budzić strach i niepewność u świeżo upieczonych rodziców. Jest niezwykle delikatny, dlatego mama z tatą obawiają się, aby nie zrobić mu krzywdy. Na szczęście z kąpieli na kąpiel jest coraz lepiej i w ciągu kilku miesięcy część dnia związana z wieczorną higieną powinna zamienić się w świetną zabawę.

Zanim jednak do tego dojdzie, przyjrzyjmy się krok po kroku podstawowym zasadom kąpieli niemowlaka.

Nie śpiesz się z pierwszą kąpielą

Rodzice często nie mogą doczekać się pierwszej kąpieli dziecka w domu. Wiąże się to bowiem z niezwykłym przeżyciem i wypróbowaniem teorii ze szkoły rodzenia, podręczników lub tutoriali – w praktyce.  Z kolei niektórych młodych rodziców paraliżuje strach i odciągają w czasie wanienkowe mycie maluszka.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pierwszą kąpiel co najmniej 24 godziny po narodzinach.

Tym rodzice nie muszą się martwić, ponieważ takie mycie odbywa się jeszcze w szpitalu. Kolejna kąpiel może poczekać 2 – 3 dni, aby nie zmyć bariery ochronnej z dziecka, która pozostała po życiu płodowym. Jeśli boisz się zanurzać dziecko w wodzie (chociaż ta ma zaledwie kilka cm głębokości) możesz początkowo myć maluszka wilgotną gąbką na łóżku.

Odpowiednia temperatura powietrza i wody do kąpieli niemowlaka

Zanim przejdziesz do rozbierania dziecka i nalewania wody do wanienki, najpierw zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym będzie odbywała się kąpiel niemowlaka. Jeśli będzie za zimno, możesz przeziębić dziecko.

Ciepła, ale nie za gorąca woda, to podstawa kąpieli. Dzisiejsze wanienki bardzo często mają wbudowane termometry informujące nas o odpowiedniej temperaturze wody. Termometr można też zakupić osobno bądź po prostu sprawdzić wodę łokciem.

Dbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli

Nigdy, ale to przenigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie! Nie odchodź nawet na kilka sekund, ponieważ utonięcie w przysłowiowej łyżce wody niestety może sprawdzić się przez nieuwagę rodzica w kąpieli niemowlaka nawet w wannie napełnionej 2 cm wody.

Kąpiel niemowlaka – emolienty, delikatne kosmetyki

Do wody w wanience możesz dodać emolienty, aby zadbać już podczas kąpieli o delikatną skórę niemowlaka. Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych do danego wieku dziecka oraz szamponów nie szczypiących w oczy. Dziecko może łatwo zrazić się do kąpieli, jeśli będzie miało złe wspomnienia z poprzedniego mycia.

Kąpiel niemowlaka – ręcznik, zasypka, pieluszka i piżamka w zasięgu ręki

Przed kąpielą dziecka zadbaj o to, aby mieć cały niezbędny ekwipunek pod ręką. Nie zostawisz przecież noworodka samego na łóżku, aby biegać po mieszkaniu w celu przynoszenia wszystkich, potrzebnych rzeczy – koniecznie miej wszystko w zasięgu rąk.

Zobacz też:

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie:

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *