Przeskocz do treści

Czy badania na padaczkę zapewnią trafną diagnozę?

Badania na padaczkę - jakie są objawy padaczkiKażdy rodzic, który podejrzewa u swojego dziecka padaczkę z pewnością bardzo się martwi. Obecnie na rynku dostępne są badania na padaczkę, które umożliwią rozwianie wątpliwości. Rozpoznanie rodzaju padaczki i poznanie przyczyny pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia padaczki. Przeczytaj więcej o badaniach na padaczkę.

Badania na padaczkę – jakie są objawy padaczki?
Czy badania na padaczkę pomogą w diagnozie padaczki?
Badania na padaczkę – czy badanie WES sprawdzi co może powodować napady padaczki?
Badania na padaczkę – ile kosztuje badanie WES?

Badania na padaczkę – jakie są objawy padaczki?

Padaczka wiąże się z zaburzenia pracy mózgu. Najczęściej kojarzone są z nią napady padaczkowe. Objawami padaczki nie są tylko drgawki. U niemowląt objawem padaczki może być drżenie pojedynczej kończyny. U dzieci mogą wystąpić np. napady wyłączenia – chwilowe zawieszenie, zamyślenie się. Nagłe upadki przez silne napięcie mięśni również może mieć miejsce, są to napady toniczno-kloniczne.

Czy badania na padaczkę pomogą w diagnozie padaczki?

Podstawowe badania na padaczkę, które się wykonuje to morfologia krwi z OB, badanie ogólne moczu oraz badanie EEG. Dużym powodzeniem cieszą się genetyczne badania padaczki, takie jak badanie WES. Bada cały egzom, czyli około 23 000 genów. Takie badanie genetyczne pozwoli nam poznać przyczynę padaczki. Diagnoza genetyczna jest dość szybka, wynik badania WES otrzymamy do 10 tygodni.

Badania na padaczkę – czy badanie WES sprawdzi co może powodować napady padaczki?

Jeżeli dziecko choruje na padaczkę o podłożu genetycznym, badanie WES jest w stanie zweryfikować wadliwy gen za to odpowiedzialny. Pozwoli to na poznanie przyczyny padaczki i występujących napadów. Genetyczną przyczyną padaczki może być zespół Retta, dziecięca padaczka nieświadomości, wrodzone choroby metaboliczne czy zespół Dravet.

Badania na padaczkę – ile kosztuje badanie WES?

Badania padaczki mogą mieć różną cenę. Podstawowe badania krwi z OB możemy wykonać również korzystając z NFZ. Cena badania WES różni się w zależności od wersji oraz laboratorium. WES COMPLEX kosztuje około 5300 zł, WES Standard około 6000 zł, WES Premium 6300 zł. Przed badaniem przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem genetykiem, który poznaje pacjenta oraz jego objawy. Doradza on odpowiedni rodzaj testu WES. Warto prawidłowo zdiagnozować padaczkę u dzieci. Pomoże to we właściwym leczeniu oraz spokojniejszej przyszłości.