Przeskocz do treści

Badania dla dzieci z objawami autyzmu

Badania na autyzm – diagnozaAutyzm to choroba polegająca na wycofaniu. Dziecko chore na autyzm wystrzega się kontaktu ze światem zewnętrznym. Woli przebywać w swoim towarzystwie – nie lubi kontaktu z innymi ludźmi. Jest to dolegliwość mózgu. Tak naprawdę przyczyna powstania tej niedyspozycji nie jest do końca znana.

Badania na autyzm – diagnoza
Badania na autyzm – leczenie
Badania na autyzm – gdzie zrobić?
Badania na autyzm – ile kosztują?

Badania na autyzm — diagnoza

Nie istnieje jeden konkretny test medyczny, który od razu przedstawi diagnozę na autyzm. Podstawowe badania morfologiczne z moczu, czy krwi to również za mało.  Tu niezbędne będą specjalistyczne badania na autyzm. Diagnoza polega na obserwacji dziecka. Monitoruje się jego zachowania, nadzoruje rozwój. Początkowo lekarz wykonuje test, który stwierdzi, czy dziecko rozwija się adekwatnie do swojego wieku. Ma to na celu zanalizowanie, czy nie jest opóźnione w rozwoju. Rodzice odpowiadają na szereg pytań typu: jak mówi, jak się uczy, jak się porusza, czy jak się zachowuje ich pociecha. Każdy brak może świadczyć o zaburzeniach. Test i pytania są odpowiednio dostosowane do wieku dzieci. Gdy lekarz zauważy, że nasz maluch może należeć do wysokiego ryzyka zaburzeń (najczęściej spowodowane jest to niską wagą podczas narodzin, przedwczesnym porodem, itp.). Dodatkowo zleca badanie przesiewowe. Po ocenie dziecka wykonywane są badania genetyczne na autyzm oraz neurologiczne. Neurolog ocenia pracę mózgu, a pediatrzy sprawdzają rozwój. Kontakt ze specjalistą jest bardzo ważny, ponieważ ocena rodzica może być mylna. Czasem może okazać się, że dziecko ma tylko problem ze słuchem, bądź niedowidzi.

Badania na autyzm — leczenie

Zatem jak wygląda leczenie autyzmu? Autyzm to ciężka choroba. Sposób jej leczenia zależy od tego, jak mocne są objawy i jaki jest stopień upośledzenia dziecka. Trudno jest wyleczyć autyzm. Terapia polega na stałych wizytach u psychiatrii. Bardzo ważne jest, aby leczenie autyzmu u dziecka rozpocząć jak najwcześniej się da. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko się izoluje, nie gaworzy (czyli nie rozwija się w żaden sposób mowa) przed 1 roikiem życia oraz zamyka się w sobie — to pierwsze objawy autyzmu, których nie wolno bagatelizować. Obowiązkowo udaj się wtedy z dzieckiem na badania genetyczne na autyzm!

Badania na autyzm — gdzie zrobić?

Pierwsze badania dla dziecka zleca lekarz rodzinny. Później dziecko z podejrzeniem autyzmu badane jest przez okulistę i laryngologa. Słaby wzrok i słuch powoduje, że dziecko nie kontaktuje się z otoczeniem, więc może okazać się, że to nie autyzm. Następnie rodzic powinien odwiedzić neurologa i rehabilitanta. Istotna jest opinia psychiatry lub psychologa. Nie zapomnij o najważniejszym analizie, jaką jest badanie WES. Sprawdzi ono zaburzenia genetyczne i przyczyny autyzmu u dziecka i zaburzeń rozwoju intelektualnego, między innymi wykryje choroby metaboliczne, stwierdzenie, zespół Retta, Cowdena, Sotosa, Jouberta, Cri Du Cha i wiele innych.

Badania na autyzm — ile kosztują?

Jaka jest cena badania genetycznego na autyzm?  Uzależniona jest ona od wielu czynników. Im więcej badań wykonanych, tym cena jest wyższa. W niektórym przypadkach wystarczy kilka badań, by poznać diagnozę. Wahają się od 2500 zł do 5500 zł.