Przeskocz do treści

Dieta dla dzieci z autyzmem – jaką odgrywa rolę?

Obszarem wciąż badanym i rozwijanym przez specjalistów jest dieta dla dzieci z autyzmem. Ma ona kluczowe znaczenie, gdyż prawie połowa dzieci z objawami ze spektrum autyzmu ma różnorodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia), które obniżają ich komfort życia. Dieta przy autyzmie powinna być dobrze opracowana i odpowiednio zbilansowana, by zapewnić dziecku wszystkie wymagane składniki, które w całości zaspokoją jego potrzeby żywieniowe. W poniższym artykule znajdują się najważniejsze zagadnienia dotyczące żywienia dzieci z autyzmem.

  1. Dieta dla dzieci autystycznych – dlaczego jest tak ważna?
  2. Dieta dziecka autystycznego – jak powinna wyglądać?
  3. Dieta dzieci autystycznych to dieta eliminacyjna?
  4. Dieta dziecka z autyzmem i nietolerancją pokarmową
  5. Dieta dla dzieci z autyzmem i chorobą metaboliczną – jakie ma znaczenie?
  6. Dieta w autyzmie a badania genetyczne dziecka

🍎 Dieta dla dzieci autystycznych – dlaczego jest tak ważna? 🍎

Dzieci posiadające zaburzenia ze strony układu pokarmowego mają bez wątpienia utrudnione funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Wiąże się to z badania na autyzmproblemami behawioralnymi, problemami ze snem, zaburzeniami emocjonalnymi i lękiem. Biorąc pod uwagę to, że zastosowana odpowiednia dieta dla dzieci z autyzmem jest w stanie zmniejszyć nasilenie tych objawów, można śmiało użyć stwierdzenia, że wspomaga terapię autyzmu. Jeśli dieta przy autyzmie jest jednym z obszarów, który może poprawić w jakimkolwiek stopniu komfort życia dziecka, to jej pozytywna rola jest niezaprzeczalna. Dlatego dla wielu rodziców dieta dziecka z autyzmem to wielkie wyzwanie, ale przynoszące oczekiwane rezultaty.

🍎 Dieta dziecka autystycznego – jak powinna wyglądać? 🍎

Dieta dziecka autystycznego to przede wszystkim prawidłowo zbilansowane składniki. Musi zawierać takie elementy jak magnez, witaminy (A, B, C, D, E, K), wapń, żelazo, białka, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Duża grupa dzieci z objawami autystycznymi posiada tak zwany wybiórczy apetyt. Niestety wiąże się on z wyeliminowaniem z menu dziecka wielu pokarmów, które są idealnym źródłem odpowiednich mikroelementów i witamin. Dla tych dzieci ważny jest kształt, smak, zapach posiłku, jak i jego konsystencja. Zdarza się, że dziecko odmawia zjedzenia potrawy, ponieważ jedna z jej cech nie jest dla niego odpowiednia. Jest to jeden z powodów, dla którego to właśnie dzieci z autyzmem są szczególnie narażone na niedobory pokarmowe i zaburzenia odżywiania. Jest to obarczone poważnymi konsekwencjami, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że pociecha przestanie rosnąć, a jej układy nie będą rozwijały się w prawidłowy sposób.

🍎 Dieta dzieci autystycznych to dieta eliminacyjna? 🍎

Istnieje przeświadczenie, że dieta eliminacyjna wpływa korzystnie na funkcjonowanie dziecka z autyzmem. Nie ma natomiast naukowych przesłanek generalizujących tę tezę na każdy przypadek odnoszący się do autyzmu. 3X BEZ (glutenu, mleka i cukru) nie jest to dieta dzieci autystycznych, jeśli nie dieta dzieci autystycznychma ku temu żadnych medycznych wskazań. Dieta ta nie stanowi żadnego wsparcia u malucha z autyzmem, jeśli jej zastosowanie nie zostało potwierdzone diagnozą. Wręcz przeciwnie, stosowana na własną rękę bez konsultacji medycznej, może doprowadzić do zagrożenia zdrowia zarówno psychicznego, jak i somatycznego. Jej efektem mogą być niedobory pokarmowe, obniżona odporność czy poczucie odtrącenia dziecka przez grupę rówieśniczą. Wprowadzona dieta dla dzieci z autyzmem bazująca na braku glutenu, laktozy i cukru, która nie była zalecona przez lekarza, może być przyczyną poważnego pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy u dziecka potwierdzona jest nietolerancja pokarmowa lub choroba metaboliczna.

🍎 Dieta dziecka z autyzmem i nietolerancją pokarmową 🍎

Idealnym sposobem na wykazanie u dziecka nietolerancji na laktozę czy gluten jest przeprowadzenie badań genetycznych. Dzięki nim rodzic i specjalista ma pewność, jaka dieta dla dziecka autystycznego będzie odpowiednia. Jeśli badania potwierdzą nietolerancję laktozy, to wymagana jest eliminacja przetworów mlecznych (np. krowie mleko, jogurty, masło, kefiry, sery). Z kolei przy zdiagnozowaniu celiakii (czyli nietolerancji glutenu) dieta nie może obejmować produktów pszennych (np. białe pieczywo, płatki zbożowe, niektóre kasze). Dieta eliminacyjna powinna być stosowana tylko po potwierdzeniu jej słuszności odpowiednimi badaniami.

🍎 Dieta dla dzieci z autyzmem i chorobą metaboliczną – jakie ma znaczenie? 🍎

Zdarza się, że u dzieci autystycznych, najczęściej przy pomocy badań genetycznych, zostaje potwierdzona również choroba metaboliczna. Prowadzi ona do zaburzeń w przyswajaniu składników odżywczych. W tym wypadku dieta dla dzieci z autyzmem i chorobą metaboliczną powinna być bardzo dobrze opracowana i często restrykcyjna. Schorzenia występujące przy chorobach metabolicznych rozwijają się często po cichu i dają o sobie znać po dieta dzieci autystycznychkilku miesiącach lub nawet latach. Podejrzenie tej choroby powinno nasunąć się lekarzowi po obserwacji u dziecka opóźnienia rozwoju intelektualnego, czyli objawu ze spektrum autyzmu. Choroby metaboliczne są przyczyną kilku procent przypadków autyzmu. U takich dzieci zdiagnozowanie choroby, a co za tym idzie, wprowadzenie właściwej diety i suplementów, jest szansą na zahamowanie dalszego rozwoju objawów ze spektrum autyzmu. Część z nich jest możliwa do cofnięcia, ale tylko pod warunkiem, że wystarczająco wcześnie została postawiona odpowiednia diagnoza. Dieta dziecka z autyzmem i chorobą metaboliczną wiąże się z zastosowaniem zaleceń uwzględniających posiadanie danego schorzenia. Część zaburzeń metabolicznych wymaga przejścia na dietę eliminacyjną, inne z kolei wymagają wdrożenia właściwej suplementacji. Poprawa funkcjonowania dziecka i zwiększenia jego komfortu życia jest ściśle związana z doborem odpowiedniej diety. Natomiast odpowiednia i skuteczna dieta może być opracowana w oparciu o badania genetyczne na autyzm, dające szybką i trafną diagnozę genetyczną.

🍎 Dieta w autyzmie a badania genetyczne dziecka 🍎

dieta dla dzieci autystycznychJak już wspomniano wcześniej, dieta dzieci autystycznych to bardzo znaczący obszar dla ich prawidłowego funkcjonowania. Rodzice w trosce o swoje pociechy, robią wszystko by zapewnić im właściwą opiekę. Jednak prawidłowa i odpowiedzialna opieka, w tym dobrze dopasowana dieta, nie mogą być zagwarantowane bez właściwej diagnozy. Szukanie odpowiedzi na dręczące pytania dotyczące zdrowia ich pociech potrafi być długie i wyczerpujące zarówno dla samych dzieci, jak i ich opiekunów. Powtarzające się kolejne badania, niedające jednoznacznej diagnozy, uniemożliwiają rozpoczęcie właściwej terapii, w tym również dietetycznej. To, co przyspiesza otrzymanie właściwej diagnozy to badania genetyczne na autyzm. Przeprowadzenie badania (najlepiej badania WES) , które sprawdza wszystkie geny dziecka, umożliwia zarówno analizę podłoża autyzmu u dziecka, jak i występowanie ewentualnej choroby metabolicznej, nietolerancji pokarmowej. W konsekwencji przedstawia pełny zakres informacji potrzebny do ułożenia zbilansowanej i odpowiadającej na potrzeby dziecka diety.

Badanie WES jest najszersze badanie genetyczne dostępne na rynku. Sprawdzane są w nim wszystkie geny w ciele pacjenta.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań dla dziecka z autyzmem?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zobacz też:

Badania na padaczkę

Obniżone napięcie mięśniowe

Padaczka u dzieci – przyczyny

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *