Przeskocz do treści

Badania genetyczne autyzmu – to warto wiedzieć

Czym są badania genetyczne autyzmu, Jaka jest skuteczność badań genetycznych autyzmu, Gdzie można wykonać badania genetyczne autyzmu, Czy wynik badań genetycznych autyzmu jest wiarygodny

Autyzm skąd się bierze? Nieprawidłowości w ośrodkowym układzie nerwowym zwane autyzmem, to nic innego jak zaburzenie rozwojowe u dziecka. Najczęściej objawia się ono unikaniem kontaktów społecznych, powtarzaniem pewnych czynności i zachowań, jak i również brakiem akceptacji zmian zachodzących w otoczeniu. Dzieci z objawami autyzmu niejednokrotnie mają zaburzenia mowy, nie reagują na swoje imię, nie są spontaniczne i można zaobserwować, że żyją „we własnym świecie”. W tym artykule udzielimy ważnych informacji, na temat badań genetycznych autyzmu.

Czym są badania genetyczne autyzmu?
Jaka jest skuteczność badań genetycznych autyzmu?
Gdzie można wykonać badania genetyczne autyzmu?
Czy wynik badań genetycznych autyzmu jest wiarygodny?

Czym są badania genetyczne autyzmu?

Badania genetyczne autyzmu, to nic innego jak poddanie analizie tysiąca genów oraz zmian jakie w nich zachodzą szczegółowej analizie (np. badanie WES). Dzięki temu możliwe jest dotarcie do przyczyn autyzmu u danego dziecka, a tym samym możliwość zastosowania odpowiednich form leczenia autyzmu oraz doboru terapii.

Jaka jest skuteczność badań genetycznych autyzmu?

Badania genetyczne na autyzm uznawane są za wysoko skuteczne. Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że w trakcie badania dziecka wystąpi jakiś błąd, nie mniej jednak prawdopodobieństwo to jest naprawdę znikome.

Gdzie można wykonać badania genetyczne autyzmu?

Badania genetyczne autyzmu można wykonać w specjalistycznych laboratoriach badawczych. Co ważne, nie trzeba się tam wybierać osobiście, a jedynie wysłać pobrany do badania materiał genetyczny. Stanowi to spore ułatwienie zarówno dla rodziców jak i dzieci. W przypadku tych ostatnich, nie naraża ich na niepotrzebny stres związany z miejscem oraz całą procedurą pobierania przez personel próbek do badania.

Czy wynik badań genetycznych autyzmu jest wiarygodny?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Dzięki badaniom genetycznym na autyzm istnieje możliwość wykrycia chorób genetycznych, które są odpowiedzialne za występowanie zaburzeń rozwoju intelektualnego i jak się okazuje część z nich można skutecznie leczyć. W związku z tym faktem warto wykonać badania na autyzm, gdyż dzięki ich wiarygodności, możliwe jest udzielenie dziecku niezbędnej pomocy.

Zobacz też:

Badania genetyczne niemowlaka

Badania przesiewowe noworodków

Czy padaczka jest dziedziczna?

Dziecko ciągle choruje – co zrobić?

Badanie WES

Jak bezpiecznie szczepić dziecko?

Autyzm u dzieci przyczyny

Badania na odporność