Przeskocz do treści

Autyzm – dieta w autyzmie – jak ją odpowiednio zbilansować?

Dieta w autyzmie, jeśli jest odpowiednio zbilansowana, może w znaczący sposób wpłynąć na leczenie zaburzeń autystycznych. Czy dieta przy autyzmie powinna być eliminacyjna? Jakie badania na autyzm wykonać, by otrzymać wskazania lekarskie u dziecka z autyzmem do zastosowania restrykcyjnej diety? Sprawdź!

Dieta a autyzm – sprawdź najbardziej aktualny stan wiedzy na ten temat:

  1. Dieta w autyzmie – stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety może poprawić funkcjonowanie dziecka z autyzmem
  2. Autyzm – dieta eliminacyjna powinna być prowadzona pod okiem specjalisty
  3. Dieta a autyzm – co to takiego choroby metaboliczne?
  4. Dieta – autyzm – jakie badania wykonać, by wykryć u dziecka chorobę metaboliczną?
  5. Dieta przy autyzmie – poznaj korzyści płynące z wykonania badania genetycznego

➡ Dieta w autyzmie – stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety może poprawić funkcjonowanie dziecka z autyzmem

autyzm dietaDieta a autyzm – to zagadnienie stanowi szczególny obiekt zainteresowań rodziców dziecka z objawami autystycznymi. Okazuje się, że u prawie połowy dzieci autystycznych występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, których można uniknąć, wprowadzając odpowiednią dietę. Dieta w autyzmie może wyleczyć dziecko z biegunek, wzdęć, refluksów, zaparć i innych zaburzeń, tym samym poprawiając funkcjonowanie malucha w różnych sferach.

Czy to oznacza, że dieta w autyzmie powinna być restrykcyjna i u każdego dziecka z objawami ze spektrum autyzmu należy wprowadzić dietę eliminacyjną? Nic bardziej mylnego. Nie ma żadnych naukowych przesłanek, które mówiłyby o tym, że dieta w autyzmie powinna być dietą eliminacyjną. Jeśli dziecko nie ma wskazań lekarskich do zastosowania restrykcyjnego karmienia, nie wolno pomijać w posiłkach żadnych ważnych produktów spożywczych.

Jak zbilansować dietę przy autyzmie? Najważniejsze jest, by posiłki były bogate w witaminy i składniki mineralne, kluczowe dla rozwoju dziecka. Maluch z autyzmem powinien otrzymywać niezbędną ilość białek, tłuszczów i węglowodanów. W jego posiłkach nie może zabraknąć także takich elementów jak:

  • magnez,
  • witaminy A, C, D, E, K,
  • witaminy z grupy B,
  • wapń,
  • żelazo.

➡ Autyzm – dieta eliminacyjne powinna być prowadzona pod okiem specjalisty

Jaka powinna być dieta dla dzieci z autyzmem? Wśród rodziców dzieci autystycznych panuje przekonanie, że dieta przy autyzmie powinna być bez glutenu, bez mleka i bez cukru. Tymczasem, gdy dieta przy autyzmie została źle zbilansowana, narażamy dziecko na poważne niedobory pokarmowe i możemy jeszcze bardziej zaburzyć jego rozwój. W wyniku niedoborów u dziecka z autyzmem może dojść na przykład do zaburzeń w rozwoju kośćca i obniżenia odporności. Dlatego też u dziecka z objawami ASD nie należy stosować żadnej diety eliminacyjnej na własną rękę. Restrykcyjne żywienie można wdrożyć dopiero wtedy, kiedy istnieją ku temu wyraźne wskazania medyczne.dieta w autyzmie

Dieta przy autyzmie powinna zawierać składniki, które będą zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Dlatego też eliminacyjna dieta w autyzmie powinna być prowadzona zawsze pod okiem specjalisty i dopiero wtedy, gdy u dziecka potwierdzono występowanie nietolerancji pokarmowej, choroby metabolicznej lub innej choroby, która wymaga zastosowania restrykcyjnego żywienia.

➡ Dieta a autyzm – co to takiego choroby metaboliczne?

Jednym ze wskazań do zastosowania eliminacyjnej diety w autyzmie są choroby metaboliczne u dzieci. Co to takiego? Jest to genetycznie uwarunkowane zaburzenie metabolizmu, w wyniku którego organizm nie potrafi prawidłowo przyswajać i przetwarzać substancji dostarczanych z pokarmem.

Choroby metaboliczne mogą prowadzić do odkładania się w organizmie toksycznych nieprzetworzonych substancji i uszkadzania komórek oraz narządów. Tak jak w przypadku innych chorób genetycznych, ich efektów nie widać od razu. Zaburzenie metabolizmu może się długo ukrywać lub podszywać pod inne choroby, w związku z czym dziecko może być nawet leczone na zupełnie inne schorzenie.

Według danych literaturowych [1] choroby metaboliczne stanowią przyczynę nawet do 5% przypadków autyzmu u dzieci. I rzeczywiście – jednym z pierwszych objawów choroby metabolicznej jest opóźniony rozwój intelektualny. Z tego powodu, nagłe pojawienie się cech autystycznych u niemowlęcia powinno każdorazowo nasunąć podejrzenie wrodzonego błędu metabolizmu i lekarz powinien poprowadzić diagnozę w tym kierunku [2].

dieta autyzmWśród konsekwencji nieleczonych chorób metabolicznych wymienia się między innymi ciężką niepełnosprawność intelektualną oraz fizyczną. Na szczęście jednak choroby te można wyleczyć. Po postawieniu diagnozy genetycznej danego typu choroby metabolicznej wystarczy zmienić dietę, aby pomóc dziecku i zminimalizować objawy ze spektrum autyzmu, a nawet zupełnie je cofnąć. Zastosowanie specjalnej diety w autyzmie może więc znacznie poprawić ogólne funkcjonowanie dziecka.

➡ Dieta – autyzm – jakie badania wykonać, by wykryć u dziecka chorobę metaboliczną?

Rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do diety w autyzmie, mogą wykonać u swojego dziecka nowoczesne badania genetyczne na autyzm, również w kierunku chorób metabolicznych. Testy DNA są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, nieinwazyjne i bezstresowe. Niektóre z nich wykonuje się na podstawie próbki krwi, do innych wystarczy wymaz z policzka dziecka. Po wykonaniu badania genetyczne dziecka próbka jest wysyłana kurierem do laboratorium do analizy. Tam DNA dziecka jest izolowane, a następnie analizowane pod kątem wybranych chorób genetycznych.

Jakie badania wykonać, by wykryć u dziecka chorobę metaboliczną i móc zastosować odpowiednią dietę w autyzmie? Są to panele NGS autystyczne (analiza 224 wybranych genów związanych z autyzmem) oraz badanie WES – najszerszy i najdokładniejszy z dostępnych na rynku testów genetycznych, który może na życzenie pacjenta (lub jego opiekuna) wykryć także inne choroby genetyczne, niezwiązane z autyzmem.

➡ Dieta przy autyzmie – poznaj korzyści płynące z wykonania badania genetycznego

Badania DNA nie wymagają specjalnych przygotowań, można je wykonać nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju – np. w ciąży – dzięki temu możemy zawczasu uratować zdrowie dziecka. Jakie jeszcze korzyści płyną z wykonania testu DNA?dieta przy autyzmie

  1. Wynik badania genetycznego jest ważny na całe życie – gdy test da wynik negatywny, rodzice zyskują pewność, że maluch nie będzie nigdy miał badanych w teście chorób genetycznych
  2. Jeśli test DNA wykryje chorobę metaboliczną lub inną genetyczną chorobę, która może dawać objawy ze spektrum autyzmu, rodzice zyskują cenną wiedzę na temat tego, jak postępować z dzieckiem, by poprawić jego funkcjonowanie.
  3. Badania DNA pozwalają oszacować, jak duże są szanse, że podobne zaburzenia wystąpią u krewnych badanego (np. planowanego rodzeństwa).

Zobacz też:

Badania genetyczne noworodka

Mikromacierze badanie

Badania przesiewowe noworodków powtórne

Badania genetyczne FRAX cena

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań dla dziecka z autyzmem?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Źródła:

  1. Szczałuba K., 2017. Cechy autystyczne jako objaw wrodzonych wad metabolizmu, „Pediatria Po Dyplomie”; 5.
  2. Jamroz E., Pyrkosz A., 2017. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Aspekt genetyczno-metaboliczny, [w:] Spektrum autyzmu. Postępy w diagnozie i terapii, red. B. Galas-Zgorzalewicz, E. Majos, Poznań.

 

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *