Przeskocz do treści

Jakie badania na autyzm warto wykonać u dziecka?

Badania na autyzm - skąd się bierze autyzm u dzieckaAutyzm jest zaburzeniem rozwoju diagnozowanym średnio u jednego na sto dzieci. Bycie w spektrum autyzmu nie oznacza choroby, ale to, że mózg przetwarza bodźce inaczej, niż dzieje się to u osób rozwijających się w sposób typowy. Autyzm dotyka częściej chłopców, a diagnozowany jest zwykle u dzieci w wieku około 2 – 5 lat. W różnym wieku może dawać różne objawy. Dotyczą one zwykle problemów w relacjach z innymi ludźmi, komunikowaniu się, rozwojem mowy czy rozumieniem sytuacji społecznych.

Badania na autyzm – skąd się bierze autyzm u dziecka?
Badania na autyzm a leczenie autyzmu u dziecka
Badania na autyzm – badanie WES a diagnoza autyzmu
Badania na autyzm, czy badanie WES Profilaktyka można wykonać przy podejrzeniu objawów autyzmu?

Badania na autyzm – skąd się bierze autyzm u dziecka?

Rodziny dzieci w spektrum autyzmu często zastanawiają się, dlaczego autyzm dotknął akurat ich pociechy. Aktualny stan wiedzy medycznej nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Do wystąpienia spektrum autyzmu mogą przyczyniać się czynniki genetyczne takie jak np. mutacje, pewne choroby genetyczne, autyzm u innych członków rodziny, oraz czynniki środowiskowe np. choroby i leki przyjmowane przez matkę podczas ciąży, niska waga urodzeniowa dziecka, ciąże mnogie, wcześniactwo i wiele innych. Badania nad autyzmem wciąż trwają, a obecnie badacze są zdania, że zwykle musi wystąpić więcej niż jeden czynnik, aby spowodować autyzm u dziecka. Od ilości i rodzaju czynników zależy też nasilenie objawów. Uważa się jednak, że najważniejsze są czynniki genetyczne. Jakie więc badania na autyzm warto wykonać?

Badania na autyzm a leczenie autyzmu u dziecka

Diagnozowanie autyzmu opiera się obecnie głównie na obserwacji dziecka oraz wywiadzie z rodzicami. Zajmuje się tym specjalnie przeszkolony zespół złożony z lekarza psychiatry, pedagoga specjalnego, logopedy i psychologa. Niekiedy zalecane jest wykonanie dodatkowych badań. Badania wzroku, słuchu, konsultacje w innych poradniach specjalistycznych mogą pomóc wykluczyć inne niż autyzm źródło problemów u dziecka. Badania genetyczne u dzieci i dorosłych również mogą być stosowane jako badania autyzmu, ponieważ pomagają odnaleźć podłoże zaburzeń. Autyzm nie jest chorobą, więc leczenia jako takiego nie ma, a rozwój dziecka wspierają różnego rodzaju terapie. Powinny być one dobierane indywidualnie, w zależności od tego, z jakimi problemami zmaga się dziecko. Postawienie diagnozy jak najwcześniej jest bardzo ważne, ponieważ im szybciej rozpoczniemy u dziecka odpowiednią terapię, tym lepsze rezultaty ona przyniesie.

Badania na autyzm – badanie WES a diagnoza autyzmu

Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie badań genetycznych, warto wybrać takie, które jednocześnie dadzą wiarygodne wyniki, a także będą proste w wykonaniu. Do takich badań zaliczyć możemy np. badanie WES. Pozwala ono na wykrycie wielu chorób o podłożu genetycznym. WES badanie posiada w swoim zakresie również badania genetyczne na autyzm. Pozwalają one na wczesne wykrycie nieprawidłowości w genach mogących odpowiadać za zaburzenia ze spektrum autyzmu. Oczywiście same badania genetyczne autyzmu nie są wystarczające do postawienia diagnozy, ale stanowią solidną podstawę i mogą pomóc przyspieszyć diagnozę.

Badania na autyzm, czy badanie WES Profilaktyka można wykonać przy podejrzeniu objawów autyzmu?

Jeżeli u dziecka występują objawy, które nas niepokoją warto rozważyć badanie WES Profilaktyka. Obejmuje ono swym zakresem badania na autyzm, ale dodatkowo pozwala na wykrycie wielu chorób. Można do nich zaliczyć choćby SMA, mukowiscydozę czy różne wrodzone choroby metaboliczne. Badania metaboliczne u dzieci warto wykonać jak najwcześniej, często bowiem choroby te dają niespecyficzne objawy i są trudne do zdiagnozowania. Innym atutem badania WES Profilaktyka jest to, że nie jest ono stresujące dla dziecka. Dzieci z podejrzeniem autyzmu są często bardzo wrażliwe i wizyty u lekarzy mogą być dla nich źródłem wielkiego stresu. Badanie polega na pobraniu próbki krwi lub wymazu z policzka. Wymaz możemy pobrać w domu samodzielnie lub umówić się na wizytę pielęgniarki, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.