Przeskocz do treści

Badania na autyzm – jak badania WES otwierają nowe drzwi do zrozumienia i leczenia

Badania na autyzm - jakie są objawy autyzmuJeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko może mieć autyzm to badania na autyzm mogą być właśnie tym decydującym krokiem. A jednym z nich jest badanie WES. Jest to kosztowne, ale wartościowe badanie genetyczne. Jednak jakie są objawy autyzmu? Jakie genetyczne przyczyny autyzmu może wykryć badanie WES i ile to wszystko kosztuje. Dowiedz się więcej o badaniach na autyzm.

Badania na autyzm – jakie są objawy autyzmu?
Czy badania na autyzm pomogą w diagnozie autyzmu?
Badania na autyzm – jakie genetyczne przyczyny autyzmu może sprawdzić badanie WES?
Badania na autyzm – ile kosztuje badanie WES?

Badania na autyzm – jakie są objawy autyzmu?

Badania na autyzm są szczególnie przydatne, jeżeli zauważamy u swojego dziecka objawy autyzmu. Mogą być nimi trudności z koncentracją i relacjami z innymi, problemy z mową, nie utrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie dotyku. Przeważnie autyzm ujawnia się u dzieci między 2 a 3 rokiem życia. Objawy autyzmu u dzieci mogą być również spowodowane chorobami metabolicznymi. Dlatego warto poznać przyczynę występujących objawów, aby prawidłowo leczyć autyzm. To wszystko jest możliwe dzięki badaniu WES.

Czy badania na autyzm pomogą w diagnozie autyzmu?

Diagnoza autyzm to często długotrwały proces, wymaga konsultacji z wieloma specjalistami np. psychiatra czy psycholog dziecięcy. Badania na autyzm pomogą skrócić czas diagnozy oraz poznać przyczynę autyzmu, jeżeli leży w genach. Wynik takiego badania otrzymamy maksymalnie do 10 tygodni. Konsultowany jest z lekarzem genetykiem, co jest bardzo istotne. Warto zapoznać się dokładnie z ofertą przed wyborem laboratorium. Niektóre oferują konsultację w cenie badania WES.

Badania na autyzm – jakie genetyczne przyczyny autyzmu może sprawdzić badanie WES?

Test WES bada cały egzom, czyli około 23 000 genów. Badania WES sprawdzą genetyczną przyczynę zaburzeń ze spektrum autyzmu np. wrodzone choroby metaboliczne, zespół Sotosa czy stwardnienie guzowate. Genetyczne badania na autyzm są szczególnie ważne, a ich wykonanie da nam pewny wynik oraz możliwość polepszenia jakości życia pacjenta. Szczególnie jeżeli chodzi o autyzm u dzieci.

Badania na autyzm – ile kosztuje badanie WES?

Cena badania WES może być inna w zależności od rodzaju oraz laboratorium. Badania na autyzm – WES mogą kosztować od około 5000 zł.  Innowacją na rynku jest badanie WES COMPLEX. Koszt takiego testu to około 5300 zł. Badanie te łączy w sobie standardowe badanie WES, kariotyp molekularny oraz badanie biochemiczne. Przed każdym testem zalecana jest konsultacja z lekarzem genetykiem. Pozna on objawy pacjenta oraz doradzi, który test w tym przypadku jest odpowiedni.  Badanie autyzmu, badanie WES może otworzyć nowe drzwi w zrozumieniu i leczeniu autyzmu.