Przeskocz do treści

Rewolucyjne i szerokie badanie WES

Badanie WES to najszersze badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Test można wykonać już u niemowląt. Dzięki analizie około 23 000 genów, test WES zdecydowanie jest dużym wsparciem w diagnozie wielu różnych schorzeń. Nie wszystkie na pierwszy rzut oka mogą wydawać się chorobami genetycznymi, jednak ich podłoże może leżeć w genach. Jak badanie WES może wpłynąć na leczenie chorób oraz jakie ma zastosowanie w kontekście szczepień dzieci?

Badanie WES – szczepienia
Badanie WES – padaczka
Badanie WES – autyzm
Badanie WES – diagnostyka

Badanie WES – szczepienia

Wykonując badanie WES można sprawdzić, czy istnieje genetyczne wskazanie do indywidualnego kalendarza szczepień. Warto wykonać badanie przed szczepieniem i sprawdzić ewentualne przeciwwskazanie do szczepienia. Takim badaniem jest właśnie test WES. Wykonanie badania genetycznego u noworodka pozwoli także na diagnozę w przypadku chorób wrodzonych. Wiele korzyści płynie z wykonania badania i maluszka. Warto to przemyśleć.

Badanie WES – padaczka

Wykonując badanie WES jesteśmy w stanie sprawdzić genetyczną przyczynę np. padaczki i problemów neurologicznych. Poznanie przyczyny padaczki pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia padaczki, co poprawi komfort życia dziecka oraz zmniejszy częstotliwość napadów padaczkowych. Nie tylko drgawki są objawami padaczki u dzieci. Genetyczne badania na padaczkę są w stanie przyspieszyć cały proces diagnostyki padaczki. Być może unikniemy wykonywania wielu różnych badań dziecku.

Badanie WES – autyzm

Autyzm jest jednym z najbardziej złożonych zaburzeń neurologicznych, w którego przypadku WES odgrywa ważną rolę. Badanie to umożliwia lepsze zrozumienie i poznanie przyczyny autyzmu. Dzięki temu badanie WES umożliwia bardziej spersonalizowane podejście do leczenia autyzmu, edukacji oraz wsparcia. Na rynku dostępne są różne badania na autyzm. Cały proces diagnozy autyzmu odbywa się przez konsultację ze specjalistami (neurologiem, psychologiem, psychiatrą). Wykonanie badania WES może przyspieszyć proces diagnozy autyzmu.

Badanie WES – diagnostyka

W kontekście diagnostyki, badanie WES jest rewolucyjnym narzędziem, które zmienia podejście do wielu chorób genetycznych i dziedzicznych. Zapewniając głęboki wgląd w genetyczne przyczyny chorób, WES pozwala na szybką i precyzyjną diagnozę. Jest to szczególnie ważne w chorobach, gdzie wczesna interwencja może znacząco poprawić prognozy i jakość życia pacjentów. Dzięki swojej wszechstronności i precyzji, sekwencjonowanie całego egzomu staje się coraz bardziej dostępne i cenione.