Przeskocz do treści

Na czym polega badanie WES?

Co sprawdza badanie WES, Czego nie sprawdza badanie WES, Czy badania WES w różnych laboratoriach się różnią, Jak wybrać badanie WESBadanie WES jest najszerszą analizą genetyczną dostępną na rynku. Bada aż 23 000 genów, dając odpowiedź na wiele nurtujących pytań dotyczących stanu zdrowia. Badanie może być wykonywane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, bez względu na wiek – jest wyjątkowo skutecznym narzędziem diagnostycznym, nawet w przypadku schorzeń nie dających jednoznacznych objawów takich jak np. zespół Retta lub SCID.

Co sprawdza badanie WES?
Czego nie sprawdza badanie WES?
Czy badania WES w różnych laboratoriach się różnią?
Jak wybrać badanie WES?

Co sprawdza badanie WES?

Badanie WES sprawdza 23 000 genów ludzkiego organizmu – są to zarówno eksony, czyli sekwencje kodujące, jak i introny – większe części każdego genu. Mutacje i zmiany w ich obrębie mogą prowadzić do zmian genetycznych – badanie WES ma na celu znalezienie tych zmian. Budowa każdego genu jest sprawdzana wielokrotnie, dzięki czemu badanie genetyczne dziecka poprzez WES ma naprawdę ogromną wagę w diagnostyce wielu chorób genetycznych u dzieci.

Czego nie sprawdza badanie WES?

Nie każde badanie WES analizuje słabiej poznane introny – warto wybierać wysokiej jakości badania w renomowanych laboratoriach, które zapewniają taki zakres w swojej ofercie. Zmiany w intronach analizuje rozszerzone badanie WES Premium, które jest droższe od wersji standardowej. Warto jednak zdecydować się na taki zakres, ponieważ wynik badania jest ważny przez całe życie.

Czy badania WES w różnych laboratoriach się różnią?

Nie ma jednego, odgórnego cennika na badania genetyczne dziecka i dorosłego – mogą różnić się one w zależności od wybranego laboratorium. Cena badania WES zależy od wybranej wersji analizy, sposobu pobierania próbek, kosztów przeprowadzania badania. Zmiany można zaobserwować również w zależności od miasta, w którym wykonuje się badanie WES.

Jak wybrać badanie WES?

Badanie WES można znaleźć w ofercie wielu laboratoriów na terenie całego kraju. Warto poszukiwać laboratorium, które łączy wysoka jakość usług z korzystną ceną. Badanie WES jest dostępne w opcji standardowej oraz premium – najdokładniejszą diagnostykę oferuje wersja rozszerzona, w czasie której badaniu poddawane są także introny. Dzięki temu można otrzymać najszerszy wynik spośród wszystkich badań genetycznych dziecka dostępnych na rynku.