Dane wykazują, że w Europie spektrum autyzmu występuje u około 1 na 100 dzieci. Nie wiemy jednak, jaka liczba nie zostaje w ogóle zdiagnozowana, a przecież takie zaniechanie prowadzi do licznych utrudnień i komplikacji, zwłaszcza w późniejszym, dorosłym życiu. W takim wypadku chyba znacznie lepiej dmuchać na zimne i wykonać badania dziecku, niż ponosić przykre konsekwencje zaniedbania tematu.
Badania na autyzm – kiedy ujawnia się autyzm u dzieci?
Badania na autyzm – jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Czy badania na autyzm pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Jakie możliwości daje rodzicom wykonanie badania na autyzm u dziecka?
Badania na autyzm – kiedy ujawnia się autyzm u dzieci?
Autystyczne zachowania dostrzegalne są już nawet w pierwszym roku życia dziecka, lecz wcale nie muszą ujawniać się tak wcześnie. Co prawda niektórzy rodzice zauważają reakcje odmienne od szeroko pojętej normy, ale bez diagnozy autyzmu, którą umożliwiają badania genetycznych na autyzm, nie można być niczego pewnym. Pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się jednak do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia.
Badania na autyzm – jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Zatem jak w porę rozpoznać autyzm u dziecka i podjąć stosowną terapię? Przede wszystkim należy bacznie obserwować i zwracać uwagę na zachowanie dziecka w różnych, a zwłaszcza nowych dla niego sytuacjach. Przy wystąpieniu jakichkolwiek budzących podejrzenia działań, warto wykonać badania na autyzm, na przykład badanie WES, umożliwiające analizę wszystkich genów w ludzkim organizmie za jednym razem.
Symptomy występujące u dzieci z autyzmem to m.in.:
- stronienie od kontaktów
- unikanie kontaktu wzrokowego
- brak spontanicznych ruchów, reakcji na ból
- niska ekspresyjność
- zaburzenia mowy i ruchu
- wielokrotne powtarzanie tej samej czynności
Czy badania na autyzm pomogą dobrać odpowiednią terapię?
Odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu badania na autyzm pomagają w doborze terapii, jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Pozwalają za to na jednoznaczne określenie, czy spektrum jest wywołane czynnikiem genetycznym. Ponadto badania autyzmu określają ogólny stan zdrowia dziecka i objawy zaburzenia, w związku z czym zdecydowanie łatwiej będzie dobrać odpowiednią terapię: rozwojową, pedagogiczną, behawioralną czy logopedyczną.
Jakie możliwości daje rodzicom wykonanie badania na autyzm u dziecka?
Badania genetyczne na autyzm pozwalają wcześnie zdiagnozować zaburzenie, a co za tym idzie, podjąć odpowiednie kroki w leczeniu. Czas w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie, tak samo jak odkrycie przyczyny wystąpienia spektrum. Bez tego nie można dobrać ukierunkowanego leczenia autyzmu i postępowania terapeutycznego. Dziecko musi otrzymać należne wsparcie, a gdy tak się stanie, istnieje duża szansa na cofnięcie objawów i unormowanie autystycznych symptomów.