Przeskocz do treści

Badanie WES – w jakich okolicznościach warto je wykonać?

 Badanie WES- badanie na autyzm, Badanie WES - badanie na padaczkę, Badanie WES - badanie przed szczepieniem, Badanie WES - badanie przed ciążąBadanie WES to najszersza z analiz genetycznych dostępnych na rynku. Pozwala na postawienie trafnej diagnozy nawet wówczas, kiedy objawy nie wskazują jednoznacznie na chorobę. Geny nie zmieniają się przez całe życie, dlatego raz wykonane badanie genetyczne dziecka może służyć diagnostyce wielu schorzeń, które mogą ujawniać się po latach.

Badanie WES- badanie na autyzm
Badanie WES – badanie na padaczkę
Badanie WES – badanie przed szczepieniem
Badanie WES – badanie przed ciążą

Badanie WES- badanie na autyzm

Badania na autyzm mogą być z powodzeniem zastąpione analizą WES lub WES Premium. Badania te pozwalają na wykrycie zmian w genach, które są związane z występowaniem autyzmu oraz zaburzeń intelektualnych. Nieprawidłowych genów mogą być setki, dlatego też w przypadku autyzmu nie ma możliwości wykonania szerszego niż WES.

Badanie WES – badanie na padaczkę

Badanie WES jest wykonywane również w diagnostyce epilepsji. W tym wypadku oferuje szerszy zakres badania na padaczkę niż panel wykonywany metodą NGS. WES analizuje geny, których nieprawidłowa budowa może mieć wpływ na pojawianie się ataków padaczki. oraz innych objawów. Mogą one powodować nie tylko schorzenia typowo neurologiczne, ale również choroby metaboliczne, które mogą się objawiać atakami epilepsji.

Badanie WES – badanie przed szczepieniem

Istnieje wiele nieprawidłowości genetycznych, które mogą wywoływać choroby wrodzone. Zaburzenia genetyczne mogą spowodować niepożądane odczyny poszczepienne. Badanie WES jest w stanie wskazać geny, które mogą odpowiadać za choroby metaboliczne i wrodzone niedobory odporności, mające wpływ na zachowanie organizmu po szczepieniu. Dzięki temu można sprawdzić, czy dziecko powinno być poddawane szczepieniom lub ewentualnie w jakiej formie je zorganizować. Dlatego warto wykonać to badanie jako badanie przed szczepieniem.

Badanie WES – badanie przed ciążą

Zakres badania WES jest naprawdę szeroki, dlatego analiza jest polecana także dla par planujących potomstwo. Kobieta i mężczyzna poddający się badaniu mogą poznać ewentualne nieprawidłowości w obrębie swoich genów, które mogą być dziedziczone przez dzieci. W ten sposób można określić ryzyko, które towarzyszyć będzie ciąży. Wiele par decyduje się na badanie jako element diagnostyki niepłodności, szczególnie po nawracającyh poronieniach.