Przeskocz do treści

Badania genetyczne dzieci – jakie niosą korzyści?

W jakim celu wykonuje się badania genetyczne dla dzieciBadania genetyczne dla dzieci to popularna forma diagnostyki, dzięki której możliwe jest postawienie diagnozy. W przypadku dzieci nie jest to zawsze proste – maluchy nie są w stanie określić swoich objawów, a lekarz ma utrudnione zadanie. Badania genetyczne skracają czas potrzebny do postawienia diagnozy, a ich wynik jest ważny przez całe życie.

W jakim celu wykonuje się badania genetyczne dla dzieci?
Czy badania genetyczne dla dzieci są w stanie wykryć każde schorzenie?
Jakie są wskazania do wykonania badań genetycznych dla dzieci?
Badania genetyczne dla dzieci – czy warto wykonać u noworodka przed pierwszym szczepieniem

W jakim celu wykonuje się badania genetyczne dla dzieci?

Badania na padaczkę czy badania na autyzm są coraz popularniejsze. Pozwalają na analizę genów, dzięki czemu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie schorzenia o podłożu genetycznym. Zwykłe badania nie oferują tak szerokiego zakresu, co okazuje się problematyczne w przypadku niestandardowych objawów u dzieci.

Czy badania genetyczne dla dzieci są w stanie wykryć każde schorzenie?

Nie ma badania, które jest w stanie wykryć każde schorzenie. Gdyby tak było, lekarze stawiali by diagnozę wykonując wyłącznie jedno badanie. Najszersze spośród dostępnych analiz jest badanie WES, które analizuje 23 tysiące ludzkich genów. Dzięki temu można wykluczyć lub potwierdzić wiele chorób, a także wykryć wadliwe geny, które nie muszą wywoływać choroby.

Jakie są wskazania do wykonania badań genetycznych dla dzieci?

Lekarz prowadzący dziecko może zalecić wykonanie badań genetycznych. Wskazaniem jest opróżnienie w rozwoju fizycznym i emocjonalnym, problemy z mową, nieprawidłowe rysy twarzy, zaburzenia metaboliczne, częste infekcje. Wiele schorzeń może mieć podłoże genetyczne, a badanie jest w szczególności polecane, kiedy postawienie jednoznacznej diagnozy jest utrudnione.

Badania genetyczne dla dzieci – czy warto wykonać u noworodka przed pierwszym szczepieniem?

Wielu rodziców decyduje się na wykonanie badań genetycznych przed rozpoczęciem szczepień dziecka. Wrodzone niedobory odporności czy schorzenia metaboliczne mogą powodować nieprawidłową reakcję organizmu na podaną szczepionkę. W przypadku noworodków sytuacja może być groźna. Badanie genetyczne pozwala wykryć ewentualne zaburzenia, w wyniku czego istnieje możliwość stworzenia indywidualnego kalendarza szczepień, który będzie bezpieczny dla malucha.