Przeskocz do treści

Genetyczne badania na autyzm u dziecka – dlaczego takie ważne?

Badania na autyzm - dlaczego tak szybko zyskuje na popularności, Badania na autyzm - czym można je wykonać za granicą, Badanie na autyzm - jak wyglądanie pobranie próbki do badania, Badanie na autyzm - jakie badanie ma najszerszy zakres

Poznanie przyczyny autyzmu u dziecka w szczególności opiera się na wielu konsultacjach z psychologiem oraz neurologiem. Jednak często takie kroki są niewystarczające, aby odnaleźć przyczynę, a co za tym idzie – prawidłowe leczenie. Konieczne są badania genetyczne, które pozwalają na najlepszy możliwy rozwój u dziecka, oszczędzają czas i pokazują, z jaki zaburzeniem mamy do czynienia.

Badania na autyzm – dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?
Badania na autyzm – czym można je wykonać za granicą?
Badanie na autyzm – jak wyglądanie pobranie próbki do badania?
Badanie na autyzm – jakie badanie ma najszerszy zakres?

Badania na autyzm – dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Szybkie odkrycie przyczyny choroby sprawia, że możemy podjąć odpowiednie kroki, aby pomóc mu dalej się rozwijać. Genetyczne badania na autyzm pozwalają podejść do zaburzenia w sposób indywidualny, dzięki temu leczenie i terapia przeprowadzona jest w sposób kompleksowy. Nie tracimy także czasu na eliminowanie kolejnych powodów pojawienia się autyzmu u dziecka.

Badania na autyzm – czym można je wykonać za granicą?

Genetyczne badania, takie jak badanie WES, czyli kompleksowe badanie eksomu, jest bardzo często wykonywanym badaniem w USA. Jest to bardzo przydatny do poznania zaburzenia jakim jest autyzm test, dzięki któremu można zaoszczędzić środki finansowe. Mieszkając za granicą można także wykonać badanie w placówkach w Polsce, wiele z nich za darmo przesyła zestawy do pobrania próbek.

Badanie na autyzm – jak wyglądanie pobranie próbki do badania?

Próbki do badania genetycznego dziecka mogą występować w formie wymazu z policzka oraz w postaci próbki krwi. Są specjalne zestawy pozwalające na pobranie próbki od dziecka. Krew powinna zostać dostarczona do laboratorium w przeciągu 72 godzin od pobrania. W tym czasie powinno się ją przechowywać w lodówce.

Badanie na autyzm – jakie badanie ma najszerszy zakres?

Zdecydowanie najbardziej kompleksowym badaniem na autyzm jest badanie WES, które polega na analizie wszystkich miejsc kodujących geny człowieka. Innym sposobem jest badanie FRAX, czyli zespół łamliwego chromosomu X. Jest to badanie przesiewowe diagnozowane przy pomocy analiz dotyczących obecności mutacji w genie FMR1.

Przeczytaj też:

  1. badania przed szczepieniem
  2. badania na odpornosc
  3. badania na padaczkę