Przeskocz do treści

Czy i kiedy warto przeprowadzić badania na autyzm?

Badania na autyzm - genetyczne czy klasyczne, Badania na autyzm - czy też dla zdrowych dzieci, Badania na autyzm - jakie informacje można uzyskać, Badania na autyzm - cena badań genetycznychAutyzm często niesłusznie kojarzony jest z konkretną jednostką chorobową. Mimo iż tak naprawdę u każdego dotkniętego nim dziecka objawy mogą dość znacząco się różnić, występować z różnym nasileniem a czasem nie być wcale tak oczywistym do zdiagnozowania jak można by przypuszczać. Jednak tym, co zdaje się najważniejsza to badania i poprawna diagnostyka autyzmu, tak aby jak najszybciej zapewnić dziecku dalszy, prawidłowy rozwój. 

Badania na autyzm – genetyczne czy klasyczne?
Badania na autyzm – czy też dla zdrowych dzieci?
Badania na autyzm – jakie informacje można uzyskać?
Badania na autyzm – cena badań genetycznych

Badania na autyzm – genetyczne czy klasyczne?

Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny, dostępne dziś badania genetyczne na autyzm pozwalają nie tylko uzyskać dokładną wiedzę, ale także dobrać leczenie objawowe w taki sposób, aby jak najskuteczniej poprawić funkcjonowanie dziecka a czasem nawet cofnąć niektóre objawy. Badania genetyczne dziecka dają także pewną wiedzę, jak zaburzenie te mogą rozwijać się w przyszłości. Aby badania dały najlepsze rezultaty warto połączyć je oczywiście z obserwacją zachowanie dziecka oraz ocena jego prawidłowego rozwoju. Do niezwykle skutecznych badań należy badanie WES. Sprawdza ono 100% DNA pacjenta, gen po genie, dzięki czemu wykryć może bardzo dokładnie nawet rzadsze, lepiej ukryte mutacje.

Badania na autyzm – czy też dla zdrowych dzieci?

Jeśli chodzi o objawy autyzmu jednym z kluczowych czynników decydujących o jakości terapii jest szybkość jego rozpoznania.  W sytuacji, kiedy dziecko jest małe i dopiero zaczyna poznawać świat syndromy autyzmu nie są jeszcze tak widoczne i cześć rodziców może nie zdawać sobie sprawy z możliwości wystąpienia zaburzeń w przyszłości. Warto więc przeprowadzić takie badania na autyzm, aby uzyskać pewność że nasze dziecko jest w pełni zdrowa i rozwija się prawidłowo.

Badania na autyzm – jakie informacje można uzyskać?

Jako iż autyzm jest skomplikowanym zestawem schorzeń nie zawsze da się uzyskać jednoznaczną diagnozach. Jednak w przypadku autyzmu najważniejsze jest jak najdokładniejsze poznanie nie tylko przyczyny, ale także możliwych objawów. Każda informacja uzyskana z badania na autyzm może okazać się więc kluczową w przyszłości.

Badania na autyzm – cena badań genetycznych

Cena badania na autyzm może wahać się zależności od rodzaju przeprowadzonego testu i ilości danych jakie uzyskamy po jego przeprowadzeniu i tak badanie farmakologiczna to koszt około 1000zł, badanie WES kosztować nas zaś będzie około 6000zł.