Przeskocz do treści

Czy badanie WES można wykonywać u dzieci?

Badanie WES a zdrowie dzieckaBadanie WES to najszersza analiza genetyczna dostępna obecnie na rynku. Badanie jest w pełni bezpieczne dla pacjenta, a jednocześnie zapewnia wysoką wiarygodność. Nie ma ograniczeń wiekowych przy wykonywania badania WES – można je zlecać zarówno dla osób dorosłych, jak i dla niemowląt czy małych dzieci.

Badanie WES a zdrowie dziecka
Badanie WES a zaburzenia rozwojowe u dzieci
Czy badanie WES można wykonać w przypadku podejrzenia autyzmu, padaczki u dziecka?
Badanie WES – cena i wiarygodność

Badanie WES a zdrowie dziecka

Badanie WES może zostać potraktowane jako analiza przesiewowa, która posłuży w diagnostyce stanu zdrowia dziecka. Można wykonywać ją nawet wówczas, kiedy u malucha nie występują niepokojące objawy. WES może zastąpić badania na autyzm czy badania na padaczkę opierające się na analizie DNA. Co ważne, pobranie próbki do badania i poddanie jej analizie nie wpływa negatywnie na stan zdrowia dziecka.

Badanie WES a zaburzenia rozwojowe u dzieci

Badanie WES i WES PREMIUM jest w stanie wykryć zaburzenia rozwojowe u dzieci, które związane są z trisomiami, nieprawidłową ilością chromosomów płci czy mikrodelecjami. Istnieje wiele zaburzeń, które bez specjalistycznych badań genetycznych dla dzieci są niemożliwe do wykrycia. Ich wczesne wykrycie zapewnia możliwość wprowadzenia odpowiedniego leczenia i jednocześnie poprawę jakości życia pacjenta.

Czy badanie WES można wykonać w przypadku podejrzenia autyzmu, padaczki u dziecka?

Genetyczne badania padaczki, czy autyzm to zwykle analizy panelowe – sprawdzają pod kątem zaburzeń wybrane fragmenty materiału genetycznego, przez co nie są tak wiarygodne w diagnostyce, jak badanie WES. Sekwencjonowanie całego genomu może okazać się pomocne w wykrywaniu autyzmu, padaczki czy wielu zaburzeń genetycznych u dzieci.

Badanie WES – cena i wiarygodność

Badanie WES cena powinna być kompletna – należy sprawdzić, czy badanie obejmuje wszystkie koszty bez konieczności dopłat. Badanie WES w wersji standardowej kosztuje około 6000 złotych, a badanie WES PREMIUM około 6300 złotych. Badanie WES TRIO PREMIUM to natomiast koszt, który sięga już 11 000 złotych. O ostateczne ceny badania WES warto pytać bezpośrednio w laboratorium wybranym do analizy.