Przeskocz do treści

Badania na padaczkę, czyli jak dojść do źródła choroby

Objawy epilepsji u dzieci kiedy wykonać badania na padaczkęPadaczka to nie żarty. Już o dorosłych wygląda przerażająco, a co dopiero u dziecka, którego małe ciało szarpane jest przez niekontrolowane konwulsje. Taki widok dla rodzica to często duża trauma. Czy padaczce można więc zapobiec?

Objawy epilepsji u dzieci, kiedy wykonać badania na padaczkę?
Czy badania na padaczkę pozwolą wykryć przyczyny padaczki u dzieci?
Czy badania na padaczkę pomogą dobrać nowoczesne metody leczenia padaczki?
Badania na padaczkę – badanie WES, WES Premium lub WES trio, które badanie wybrać?

Objawy epilepsji i dzieci, kiedy wykonać badania na padaczkę?

Padaczka może być dziedziczna, dlatego nie warto czekać na pierwszy atak i należy czym prędzej przeprowadzić badanie genetyczne dziecka, dzięki czemu można zacząć leczenie już przed samą chorobą, a to pozwoli uchronić nie tylko malca, ale i rodzica przed przerażającym widokiem. Badanie na padaczkę jest niezbędne w zdiagnozowaniu przyczyny choroby.

Czy badania na padaczkę pozwolą wykryć przyczyny padaczki u dzieci?

Padaczka to najbardziej powszechna choroba neurologiczna na świecie. Objawia się samoistnie występującymi drgawkami, a to oznacza, że nie powinny jej towarzyszyć żadne inne objawy, jak np. gorączka.

Badanie na padaczkę pozwoli wykryć jej przyczynę, a to znacznie usprawni leczenie. Jeśli choroba jest genetyczna, badanie genetyczne padaczki pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia, a w 60% to właśnie uszkodzony gen odpowiada za powracające konwulsje.

Czy badania na padaczkę pomogą dobrać nowoczesne metody leczenia padaczki?

Epileptologia do gałąź neurologii odpowiedzialna za badanie epilepsji. Przyczyn choroby może być wiele, a sposobów leczenia równie dużo. Kiedy neurolog ustali już z pacjentem, co mogło być przyczyną ataku, częstotliwość występowania drgawek, czas, kiedy to nastąpiło i wiele innych, pacjent zostanie skierowany na odpowiednie badanie na padaczkę, które wykaże, albo przynajmniej wstępnie wskaże, przyczynę wystąpienia choroby. Wtedy już z górki, wystarczy dobrać odpowiednie leczenie padaczki, mogą to być leki, może to być operacja, ale chory wkrótce poczuje się lepiej, a ataki albo ustąpią, albo znacznie zmniejszą częstotliwość.

Badania na padaczkębadanie WES, WES Premium lub WES trio, które badanie wybrać?

Badanie WES to badanie DNA, który bada wszystkie geny człowieka, co pozwala wykryć wszystkie znane choroby metaboliczne. W przypadku wystąpienia padaczki najskuteczniejsze zdaje się badanie WES trio, które sprawdzi geny zarówno dziecka jak i rodziców, a to daje już niemal pewność w diagnozie. Zarówno test WES jak i WES trio skupia się na badaniu eksonów. Badanie WES Premium skupia się nie tylko na eksonach, ale i wszystkich poznanych intronach, co pozwala na jeszcze dokładniejsze zdiagnozowanie choroby.