Przeskocz do treści

Badania na autyzm u dzieci – na czym polegają? Czym są badania WES?

Badania na autyzm - skąd się bierze autyzm u dzieciAutyzm u dzieci jest całościowym zaburzeniem rozwoju. Pierwsze objawy można zauważyć bardzo wcześnie, bo już u niemowląt, a reszta z nich widoczna jest przed 3 rokiem życia.  Mózg każdej osoby ze spektrum autyzmu funkcjonuje inaczej, dlatego każda z nich ma swoiste cechy i zachowania. Autyzm objawia się m.in. brakiem zrozumienia innych ludzi i ich emocji, problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, problemy z mową. Brak diagnozy i specjalnej terapii może skutkować zaburzeniami funkcjonowania w późniejszym życiu.

Badania na autyzm – skąd się bierze autyzm u dzieci?
Badania na autyzm a diagnoza autyzmu
Badania na autyzm a badanie WES
Badania na autyzm a badanie WES trio

Badania na autyzm – skąd się bierze autyzm u dzieci?

Skąd się bierze autyzm u dzieci? Jednymi z najważniejszych czynników wywołujących autyzm u dzieci są czynniki genetyczne. Jednak komplikacje podczas ciąży i porodu oraz czynniki środowiskowe, takie jak zaawansowany wiek rodziców, mogą mieć wpływ na pojawienie się objawów spektrum. Około 1 na 100 dzieci w Europie zostaje zdiagnozowane jako autystyczne. Taka diagnoza zdarza się 4 razy częściej u chłopców to niż u dziewczynek.

Badania na autyzm a diagnoza autyzmu

Diagnoza autyzmu jest procesem wieloetapowym i trudnym. Dziecko poddawane jest specjalnym badaniom psychologicznym na autyzm, a z rodzicami przeprowadza się wywiad. Na postawienie diagnozy można czekać kilka miesięcy, ponieważ jest to skomplikowany proces.

Badania na autyzm a badanie WES

Badanie WES uznawane jest za najbardziej dokładne badania genetyczne na autyzm, które wykonuje się u dzieci z objawami autyzmu. Jego cena wynosi kilka tysięcy i jest zależna od zakresu jaki ma obejmować oraz jego jakości. Badanie na autyzm polega na analizie genów pobranych z próbki krwi pacjenta i pozwala na wykrycie genetycznych przyczyn objawów spektrum. Dzięki wynikom takich testów możliwe jest dokładniejsze ustalenie przyczyn objawów, a także ustalenie diagnozy i planu leczenia autyzmu.

Badania na autyzm a badanie WES trio

Badanie WES trio polega na analizie genów dziecka z objawami autyzmu oraz genów jego rodziców. Badanie autyzmu jest wykonywane, aby ustalić przyczyny występowania objawów spektrum u dziecka. Umożliwia ocenę czy dana mutacja genów została przekazana dziecku przez rodziców, czy nie została odziedziczona i można ją wykluczyć z przyczyn objawów.

Dzięki badaniom WES na autyzm szansa na postawienie prawidłowej diagnozy zwiększa się aż o 15%.