Przeskocz do treści

Badania na autyzm, czy można zrozumieć autyzm?

Badania na autyzm czy autyzm ma podłoże genetyczneMówi się, że autyzm charakteryzuje się czymś konkretnym. Jest to jednak zespół objawów. Autyzm może mieć podłoże genetyczne, występuje u prawie 30% dzieci. Genetyczne badania na autyzm są obecnie często wybierane wśród rodziców i specjalistów. Szczególnie badanie WES, jest najszerszym badaniem genetycznym dla dzieci i dorosłych. Jak działa test WES? Czy badania autyzmu pomóc w jego zrozumieniu?

Badania na autyzm, czy autyzm ma podłoże genetyczne?
Badania na autyzm – jak można rozpoznać objawy autyzmu u dziecka?
Ile kosztują genetyczne badania na autyzm?
Badania na autyzm, czy badanie WES umożliwi szybką diagnozę?

Badania na autyzm, czy autyzm ma podłoże genetyczne?

Autyzm, choć jest wieloczynnikowy ma pewne podłoże genetyczne. Przyczyną zaburzeń autystycznych mogą być czynniki genetyczne, okołoporodowe, infekcje matki w czasie ciąży. Jednak genetycznych przyczyn autyzmu może być wiele. Badania na autyzm, jak badania WES umożliwią szybką diagnozę. Dzięki czemu leczenie autyzmu będzie można wprowadzić już na czesnym etapie.

Badania na autyzm – jak można rozpoznać objawy autyzmu u dziecka?

Objawy autyzmu u dzieci przejawiają się jako niechęć do zabawy z innymi, niechęć dotykania, kłopoty z mową, unikanie kontaktu wzrokowego czy problemy z relacjami emocjonalnymi. Pojawiają się także dziwne zachowania takie jak machanie rączkami, czy np. zabawa dokładnie w ten sam sposób. Badania na autyzm można wykonać już u najmłodszych. Warto obserwować dziecko, aby niczego nie przeoczyć i właściwie mu pomóc.

Ile kosztują genetyczne badania na autyzm?

Koszt genetycznego badania na autyzm będzie inny w każdym laboratorium, czy placówce oferującej test. W przypadku badania WES cena to około 6000 zł. Każda wersja testu będzie miała inną cenę. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą oraz proponowanym badaniem. Obecnie na rynku pojawiła się innowacja – WES COMPLEX. Test ten kosztuje ok. 5300 zł. Zwiększa szansę na uzyskanie diagnozy o 25% w porównaniu do klasycznego badania WES. Jakie badania zrobić dziecku z autyzmem? Polecane jest właśnie badanie WES.

Badania na autyzm, czy badanie WES umożliwi szybką diagnozę?

Badanie WES pozwoli na poznanie genetycznej przyczyny zaburzeń. Test bada cały egzom, czyli koło 23 000 genów. Wynik otrzymamy do kilku tygodni, konsultowany jest z lekarzem genetykiem. Pomoże nam właściwie go zinterpretować. Można więc określić, że badanie WES umożliwia szybką diagnozę autyzmu. To zaburzenie jest wyzwanie zarówno dla rodziców oraz dziecka. W razie wątpliwości warto porozmawiać z doświadczonym konsultantem medycznym.