Przeskocz do treści

Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaka  to bolesne skurcze jelit występujące u niemowląt w czasie pierwszych kilku miesięcy życia. Epizody bólu zdarzają się najczęściej między 2 a 6 tygodniem życia. Opieka nad dzieckiem cierpiącym na ataki kolki może być bardzo frustrująca i przygnębiająca, ale problem w końcu minie i zwykle nie ma się czym martwić.

Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka? Jak pomóc dziecku w ukojeniu objawów tego uciążliwego schorzenia?

Co powoduje kolkę u niemowląt?

Przyczyna lub przyczyny kolki u niemowląt są nieznane, ale zasugerowano kilka teorii. Należą do nich niestrawność , uwięziony w przewodzie pokarmowym powietrze lub tymczasowa wrażliwość jelita na niektóre białka i cukry znajdujące się w mleku z piersi i mleku modyfikowanym.

Kolka występuje w takim samym natężeniu u chłopców i dziewcząt – zarówno u niemowląt karmionych piersią, jak i u karmionych butelką.

Czy moje dziecko ma kolkę?

Objawy kolki u niemowląt obejmują intensywne ataki płaczu. Płacz niemowlaka rozpoczyna się zwykle późnym popołudniem lub wieczorem i potrafi trwać nawet kilka godzin. Podczas ataku płaczu spowodowanego kolką, twarz niemowlaka może stawać się zaczerwieniona, niemowlę zaciska pięści, podciąga kolana do brzuszka, wygina plecy.

Porady dla rodziców – jak radzić sobie z kolką u niemowlaka?

Opieka nad dzieckiem z kolką może być bardzo trudna szczególnie dla par, które zostały rodzicami po raz pierwszy lub nie zmagały się wcześniej z takim schorzeniem u swoich dzieci. Ważne jest, aby pamiętać, że:

  • kolka dziecka nie jest Twoją winą – kolka nie oznacza, że niemowlę jest chore, robisz coś źle, albo dziecko Cię odrzuca;
  • maluszek w końcu wróci do zdrowia – kolka zwykle zatrzymuje się przed ukończeniem 6 miesięcy przez maluszka;
  • powinieneś dbać również o własne dobro – jeśli to możliwe, poproś przyjaciół i rodzinę o wsparcie, ponieważ odpoczynek i zebranie sił jest bardzo ważne w skutecznej walce z kolką.

Kolka u niemowlaka – wskazówki, jak pomóc dziecku w walce z objawami kolki

Nie ma jednej, skutecznej metody działającej na kolkę u niemowlaka, ale istnieje wiele technik, które mogą pomóc. Aby złagodzić ataki kolki u niemowlaka, możesz spróbować następujących metod:

  • Noś dziecko podczas ataków płaczu.
  • Wykąp maluszka w ciepłej wodzie.
  • Delikatnie masuj brzuszek Twojego dziecka.
  • Podczas karmienia rób przerwy. Staraj się karmić dziecko w taki sposób, aby wraz z pokarmem maluch nie połykał powietrza.
  • Po jedzeniu postaraj się, aby dziecku się odbiło poprzez noszenie go w pozycji pionowej (oparte o ramię) i delikatnym klepaniu po pleckach.
  • Możesz spróbować położyć dziecko na brzuszku na zwiniętym ręczniku albo na pochyłej powierzchni.

Zobacz też:

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *