Przeskocz do treści

Wakacje z niemowlakiem – jak wybrać miejsce wakacji i się do nich przygotować?

Wielu rodziców ma obawy przed wakacjami z niemowlakiem, więc często odkładają rodzinne wyjazdy do czasu „aż dziecko podrośnie”. Nie jest to konieczne, gdyż dobrze zaplanowana podróż może stać się wyjątkową przygodą, zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Jak się przygotować do wakacji? Gdzie na wakacje z niemowlakiem pojechać? Sprawdź!

Spis treści:

Wakacje z niemowlakiem – kiedy wyjechać?
Wakacje z niemowlakiem – najlepiej pojechać autem
O czym pamiętać, jadąc na wakacje z niemowlakiem?
Gdzie na wakacje z niemowlakiem – wybór miejsca do spania
Gdzie na wakacje z niemowlakiem – morze, góry, czy jeziora?

Wakacje z niemowlakiem – kiedy wyjechać?

Na wakacje z niemowlakiem można się już wybrać, jak dziecko skończy 3 lub 4 miesiące. Pierwsze dni życia dzidziusia to czas, kiedy poznaje ono świat i się z nim oswaja. Po okresie wstępnej adaptacji, rodzice coraz lepiej poznają i rozumieją potrzeby malucha, a dziecku mijają kłopoty np. z kolką i aklimatyzacją w różnym otoczeniu. Ponadto między 3 a 7 miesiącem życia, niemowlak powinien przespać większość drogi – szum i kołysanie mają na niego kojący i usypiający wpływ.

Wakacje z niemowlakiem – najlepiej pojechać autem

Na wakacje z niemowlakiem najlepiej wybrać się autem, gdyż pozwoli to zrobić tyle przystanków, ile będzie koniecznych. Zbyt długa podróż np. samolotem nie jest wskazana dla takiego malucha.
Ponadto będzie wiele rzeczy potrzebnych do spakowania. Wybierając się w podróż pociągiem czy samolotem, z wielu należałoby zrezygnować.
Pamiętajmy o dostosowaniu fotelika samochodowego do wieku dziecka i jego prawidłowym przymocowaniu! Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze.

O czym pamiętać, jadąc na wakacje z niemowlakiem?

Jadąc na wakacje z niemowlakiem, warto najpierw udać się do pediatry, który zbada dziecko i potwierdzi, że nie występują żadne przeciwskazania do wyjazdu. Doradzi również, jakie leki zabrać ze sobą na wakacje, by być przygotowanym na różne okoliczności. Należy również pamiętać o książeczce zdrowia dziecka i numerze telefonu do lekarza.

Przed przystąpieniem do pakowania walizek, najlepiej wcześniej zrobić listę rzeczy, które mamy zabrać, żeby na miejscu nie okazało się, że czegoś brakuje. Warto wypisać wszystkie ubranka dziecka (na różną pogodę), kosmetyki, zabawki, wcześniej wspomniane leki, kocyki, ręczniki, artykuły spożywcze, torbę podręczną do samochodu itp.

Gdzie na wakacje z niemowlakiem – wybór miejsca do spania

Zastanawiając się, gdzie na wakacje z niemowlakiem się wybrać, warto położyć duży nacisk na wygodę. Nocleg powinien znajdować się z w bezpiecznym, spokojnym miejscu, z daleka od nocnego gwaru miasta.
Przy rezerwacji pokoju, apartamentu czy domku należy upewnić się o jego wyposażenie, np. łóżeczko, przewijak itp.

Gdzie na wakacje z niemowlakiem – morze, góry, czy jeziora?

Nie ma większego znaczenia, gdzie na wakacje z niemowlakiem rodzice zaplanują wyjazd. Zarówno morze, góry, jak i jeziora mogą okazać się idealnym miejscem na podróż.
Decydując się na wyjazd nad morze, dobrze wybrać miejscowość z szeroką plażą, by można po niej bez problemu spacerować z wózkiem. Należy pamiętać, że dziecko nie może zbyt długo przebywać na słońcu, dlatego na plażę najlepiej wybrać się dwa razy w ciągu dnia, ale krócej – wczesnym i późnym popołudniem. Dobrze jest zabrać parasol przeciwsłoneczny i obowiązkowo krem z filtrem dla malucha.

Planując wakacje z niemowlakiem w górach, warto pomyśleć o wyjątkowych spacerach w otoczeniu pięknej roślinności, np. na krótszych, łagodnych szlakach, a nie o zdobywaniu górskich szczytów. Należy pamiętać, by wózek czy nosidełko, wyposażyć zarówno w daszek lub parasolkę przeciwsłoneczną, jak i pokrowiec przeciwdeszczowy.

Wybierając się na wyjazd z niemowlakiem nad jeziora, trzeba zabezpieczyć wózek w moskitierę. Jest tu dużo więcej różnych owadów, więc konieczne mogą być specjalnie przeznaczone dla maluchów środki przed nimi chroniące. Jednak zdecydowana korzyść tego terenu to pogoda. Klimat jest tu najłagodniejszy – nie tak zmienny, jak w górach, z dużo mniejszym wiatrem i nasłonecznieniem jak nad morzem.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *