Przeskocz do treści

Karmienie niemowlaka piersią

Karmienie niemowlaka piersią ma wiele korzyści. Jeśli zastanawiasz się czy karmić piersią czy wybrać mleko modyfikowane, nie wiesz co będzie lepsze dla Twojej pociechy, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Karmienie piersią ma wiele zalet

Być może najważniejsze jest to, że mleko matki jest idealnym pokarmem dla układu pokarmowego dziecka. Ma składniki odżywcze, których potrzebuje noworodek, a wszystkie jego składniki – laktoza, białko (serwatka i kazeina) i tłuszcz – są łatwo trawione. Komercyjne formuły próbują naśladować mleko matki i zbliżyć się do ideału, ale wciąż nie mogą dopasować dokładnego składu.

Karmienie niemowlaka piersią – dlaczego to takie ważne?

 • Mleko matki ma przeciwciała, które pomagają chronić dzieci przed wieloma chorobami zakaźnymi, w tym biegunką i infekcjami dróg oddechowych.
 • Badania sugerują, że dzieci karmione piersią są mniej podatne na problemy medyczne, takie jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, astma i alergie.
 • Karmienie niemowlaka piersią może również zmniejszać szanse na to, że dziecko będzie miało nadwagę lub otyłość.
 • Karmienie piersią jest również dobre dla mam. Spala kalorie, więc karmiące mamy wracają do formy szybciej.
 • Karmienie niemowlaka piersią może również chronić mamę przed rakiem piersi i rakiem jajnika.
 • Karmienie piersią spełnia różnorodne potrzeby emocjonalne zarówno matek, jak i dzieci – kontakt między skórą a ciałem może wzmocnić więź emocjonalną, a zapewnienie pełnego pożywienia może pomóc nowej matce w poczuciu pewności co do jej zdolności do opieki nad swoim noworodkiem. Natomiast pamiętaj, że potrzeby żywieniowe i emocjonalne Twojego dziecka zostaną zaspokojone niezależnie od tego, czy wybierzesz karmienie piersią, czy karmienie mieszanką.
 • Niektóre matki uważają, że karmienie piersią jest łatwiejsze i szybsze niż karmienie mieszanką – nie wymaga przygotowania i mamy pewność, że nie zabraknie mleka w środku nocy.
 • Karmienie piersią jest mniej kosztowne niż karminie mlekiem modyfikowanym.

Czytaj też:

Zdjęcie: valuavitaly/depositphotos.com
5/5 - (3 głosów / głosy)

1 thoughts on “Karmienie niemowlaka piersią

 • Anna
  3 sierpnia 2018 o 7:12 am
  Permalink

  Ciekawy artykuł, ja zdecydowałam się na metodę mieszaną, ale warto zawsze mówić o korzyściach karmienia naturalnego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *