Przeskocz do treści

Katar u niemowlaka. Przyczyny występowania, zagrożenia i sposoby pomocy

Twój niemowlak ma katar? Ciągle kapie mu wydzielina z noska i trudno wycierać go wciąż chusteczką? Przyjrzyjmy się z bliska przyczynom powstania kataru u niemowląt i zagrożeniom wynikającym z tej przykrej dolegliwości.

test nova

Katar u niemowlaka – jak pomóc dziecku? Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku kataru u niemowlaka dużą pomocą z naszej strony będzie: układanie dziecka na jednym boku w łóżeczku lub na brzuszku (pod naszą obserwacją), zapuszczanie soli fizjologicznej do noska bądź wody morskiej w sprayu w celu rozcieńczenia wydzieliny, wietrzenie pokoju maluszka, smarowanie skóry pod noskiem maścią majerankową, udrażnianie noska przed każdym karmieniem i położeniem na drzemkę.

Do lekarza należy udać się jeśli katar u niemowlaka utrzymuje się dłużej niż tydzień lub zaobserwujemy powikłania jak na przykład zapalenie ucha, objawiające się zaburzeniem słyszenia.

Katar u niemowlaka – jakie są zagrożenia wynikające z braku reakcji?

Brak naszej reakcji na katar u niemowlaka może mieć poważniejsze skutki, niż nam się wydaje. Przede wszystkim maluchy oddychają przez nos, więc zatkanie tej drogi oddechowej przez wydzielinę może mieć tragiczne skutki w postaci niedotlenienia. Nieleczony katar prowadzi również do bardzo poważnych infekcji.

Katar u niemowlaka – co go może powodować?

Katar u niemowlaka mogą powodować wirusy, zbyt długie przebywanie na wilgotnym i zimnym powietrzu czy szybkie zmiany temperatury (przegrzewanie – ochładzanie podczas maratonu po sklepach czy w odwiedzinach u znajomych).

Katar u niemowlaka – czy powinniśmy kąpać lub zabierać na spacery niemowlaka z katarem?

Nie ma większych przeciwskazań do kąpieli noworodka z katarem, należy jednak zapewnić odpowiednią temperaturę wodzie w wanience (ok. 37 stopni Celsjusza) oraz pamiętać o dobrze nagrzanym pomieszczeniu, w którym kąpiel się odbywa.

Co do spacerów, lepiej unikajmy długich wędrówek, zdecydujmy się na ewentualną krótką przechadzkę, jeśli pogoda jest naprawdę świetna i tylko wtedy.

Autor: www.Zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Vadim Guzhva/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.7/5 - (18 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *