Przeskocz do treści

Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa? Sprawdzone sposoby

Powiększenie rodziny to ogromne wydarzenie. Wiąże się ono z wieloma zmianami, które wywracają rodzinne życie do góry nogami. Jest to duże wyzwanie dla rodziców, ale jeszcze większe dla starszego dziecka. Musi więc ono zostać odpowiednio przygotowane na to, że nie będzie już jedynym dzieckiem w domu. Sprawdź, jak możesz przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa!

Spis treści:

  1. Kiedy poinformować starsze dziecko o ciąży?
  2. Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa? Cztery sposoby

Kiedy poinformować starsze dziecko o ciąży?

Starszak o Twojej ciąży powinien dowiedzieć się jak najszybciej. Dzięki temu będzie miał on dużo czasu na zrozumienie, co dokładnie się wydarzy. Zbyt długie zwlekanie z poinformowaniem dziecka o ciąży może skutkować ogromną dezorientacją. Dziecko nie będzie wiedziało, co się dzieje, gdy zacznie zauważać Twój powiększający się brzuszek czy zakupy związane z noworodkiem.

Pamiętaj, że w trakcie ciąży może dojść do różnych komplikacji. Być może będziesz musiała spędzić kilka dni w szpitalu lub konieczne będzie leżenie w łóżku. Jeśli Twój starszak o ciąży będzie wiedział wcześniej, to łatwo wytłumaczycie mu, skąd wzięła się taka sytuacja. Maluch, który nie ma pojęcia o ciąży, w takim przypadku będzie bardzo zdezorientowany.

Jak przygotować dziecko na przyjście rodzeństwa? Cztery sposoby

W przygotowaniu dziecka na przyjście rodzeństwa pomogą nam następujące sposoby:

  •  Częste rozmowy na temat życia z noworodkiem – dzięki temu Twój starszak będzie wiedział, co wydarzy się w Waszym życiu za kilka miesięcy. Postarajcie się jednak podczas rozmów skupić się jedynie na rzeczach, które wydarzą się krótko po porodzie, takich jak karmienie, przewijanie czy wspólne spacery.
  •  Powspominajcie czasy, gdy Wasz starszak był noworodkiem – możecie w tym celu pooglądać zdjęcia lub filmiki z tamtego okresu.
  •  Wyjaśnijcie dziecku, jak wygląda opieka nad noworodkiem – opowiedzcie mu o karmieniu, przewijaniu, noszeniu oraz drzemkach. Dzięki temu Twój starszak zrozumie, że noworodek potrzebuje nieco innej opieki niż starsze dzieci.
  •  Okazujcie dziecku miłość i wsparcie – dla Twojego starszaka jest to zupełnie nowa sytuacja, dlatego może ono odczuwać lęk. Jest to całkowicie naturalne. Bardzo ważne jest więc, aby spróbować ten lęk oswoić poprzez okazywanie dziecku miłości i wsparcia.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *