Przeskocz do treści

Gorączka u niemowlaka

Temat podwyższonej temperatury u niemowlaka spędza sen z powiek większości rodziców. Normalna temperatura ciała nowonarodzonych maluchów waha się w ciągu doby – najniższa jest o poranku, natomiast wzrasta wieczorem. Jak rozpoznać gorączkę u niemowlaka i co zrobić gdy się pojawi?

gorączka u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka – ile wynosi normalna temperatura?

Zasadniczo dzielimy temperaturę niemowląt na cztery zakresy tj. normalna temperatura, stan podgorączkowy, gorączka oraz silna gorączka.

Przyjrzyjmy się z bliska jak wyglądają przedziały temperaturowe dla poszczególnych stanów przed gorączkowych i gorączkowych:

  1. Normalna temperatura – 36 – 37 stopni Celsjusza
  2. Stan podgorączkowy – 37,1 – 38 stopni Celsjusza
  3. Gorączka – 38,1 – 39 stopni Celsjusza
  4. Silna gorączka – temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza

Temperatura u niemowlaka – jakie są objawy? Jak ją rozpoznać?

Rodzice, którzy przebywają ze swoimi pociechami na co dzień, nie będą mieć problemu z rozpoznaniem gorączki u dziecka. Noworodek jest osłabiony, „przelewa” się przez ręce, jest niespokojny, płaczliwy i wreszcie ma gorącą główkę oraz często rumieńce na twarzy. Ma przyspieszony oddech, ewentualnie biegunkę lub nawet drgawki.

Najłatwiej zmierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem pod pachą, w odbycie, w ustach lub po prostu na główce. Do główki można przyłożyć również swoje usta – jeśli są wyczuwalnie zimniejsze niż główka oznacza to podwyższoną temperaturę u maluszka.

Temperatura u niemowlaka – co zrobić, gdy pojawi się gorączka? Jak obniżyć gorączkę u niemowlaka?

Przede wszystkim niemowlak musi mieć na sobie suche ubranko, dlatego często je przebieraj, jeśli zostało przepocone podczas gorączki. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa (np. przytulanie), nie zapomnij o stałym podawaniu płynów do picia.

Noworodkowi z gorączką pomoże chłodny okład na klatkę piersiową, ręce lub główkę (okład nie może być za zimny, najlepiej, żeby był po prostu chłodniejszy niż temperatura w pokoju). Kolejny sposób to zwykła kąpiel, w takiej wodzie jak zwykle, natomiast można ją nieco wydłużyć. Środki farmakologiczne obniżające temperaturę noworodków to leki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Decyzja o wyborze metody obniżania gorączki u niemowlaka należy do Ciebie.

Autor: Zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: vividpixels/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (9 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *