Przeskocz do treści

Odparzenia pieluszkowe

Odparzenia pieluszkowe, odpowiedzialne za wysypkę pieluszkową, są powszechną chorobą, która może powodować ból, zaczerwienienie i tkliwość skóry dziecka. Większość przypadków można skutecznie leczyć dzięki prostym zmianom w przewijaniu niemowlaka. Jak radzić sobie z odparzeniami pieluszkowymi?

Odparzenia pieluszkowe – jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania?

Zwykle wysypka pieluszkowa jest wynikiem podrażnienia, infekcji lub alergii.

  • Podrażnienie. Skóra dziecka może ulec podrażnieniu, gdy pieluszka jest zbyt długo założona i co gorsza, ociera (założona zbyt ciasno lub mająca nieodpowiedni do wzrostu dziecka rozmiar)
  • Infekcja. Mocz zmienia poziom pH skóry, a to pozwala bakteriom i grzybom rosnąć łatwiej. Substancje zatrzymujące wycieki pieluszek zapobiegają cyrkulacji powietrza, tworząc ciepłe, wilgotne środowisko, w którym mogą rozwijać się bakterie i grzyby powodujące wysypkę.
  • Alergie. Dzieci z wrażliwą skórą znacznie częściej cierpią na odparzenia pieluszkowe. Niektóre rodzaje detergentów, pieluch (lub barwników z pieluszek) lub chusteczki dla niemowląt mogą wpływać na wrażliwą skórę, powodując wysypkę.

Odparzenia pieluszkowe trwające dłużej niż kilka dni, nawet przy zmianach w rutynie przewijania maluszka, może być spowodowana przez drożdżaki o nazwie Candida albicans. Taka wysypka jest zwykle czerwona, a charakterystyczne dla niej są małe czerwone kropki rozprzestrzeniające się poza główną część wysypki. Często zaczyna się w głębokich zmarszczkach skóry i może rozprzestrzeniać się na skórę z przodu i z tyłu ciała dziecka.

Jak zapobiegać odparzeniom na skórze niemowlaka?

  • Pieluszki zmieniaj regularnie (najlepiej co dwie godziny i obowiązkowo po każdej kupie!)
  • Zakładaj pieluszkę luźno, nie ciasno, aby zapobiec podrażnieniom skóry niemowlaka cierpiącego na odparzenia pieluszkowe
  • Podczas przewijania niemowlaka używaj miękkich, delikatnych chusteczek niepodrażniających skóry, nie naciskaj zbyt mocno pomimo zabrudzeń– cierpliwości
  • Jeśli okaże się, że chusteczki, nawet te najdelikatniejsze, powodują dodatkowe zaczerwienienia skóry maluszka, spróbuj używać tylko wilgotnych tkanin, czyli nasączonych ciepłą, przegotowaną wodą
  • Zachowaj umiar w stosowaniu zasypek! (nadmiar pudru robi się wilgotny i podrażnia skórę)
  • Codziennie kąp swojego maluszka a po każdej kąpieli stosuj oliwkę lub balsam nawilżający.

Zobacz też:

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: famveldman/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *