Przeskocz do treści

Bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia – hipertermia złośliwa

Twoje dziecko będzie miało podawane znieczulenie? Warto wiedzieć o istnieniu podstępnego zaburzenia, które może ujawnić się właśnie pod wpływem anestetyku i poważnie zagrozić życiu dziecka… Hipertermia złośliwa (HZ) – bo o tym zaburzeniu mowa – może być jednak wykryta odpowiednio wcześnie, a wtedy lekarz będzie mógł dobrać bezpieczne środki.

Bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia – sprawdź, jak o nie zadbać.

znieczulenie u dziecka

Hipertermia złośliwa – gdy bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia jest zagrożone…

Inaczej na to schorzenie mówi się gorączka złośliwa. W jego przebiegu dochodzi do zwiększonego metabolizmu mięśni szkieletowych. W konsekwencji w organizmie dziecka gromadzi się duża ilość dwutlenku węgla i pojawia się bardzo wysoka gorączka.

Co wywołuje hipertermię złośliwą? Są to środki stosowane do znieczulenia przed operacją czy zabiegiem, m.in. dożylne, wziewne czy zwiotczające mięśnie [1]. Wystąpieniu HZ sprzyja też nadmierny stres.

Hipertermia złośliwa ma podłoże genetyczne, dlatego może wystąpić tylko u osób o konkretnych predyspozycjach – posiadających zmiany w genach RYR1 i CACNA1S. Wystarczy odziedziczenie genu po jednym z rodziców.

To zaburzenie ujawnia się dopiero po podaniu leku, a wcześniej nie daje widocznych objawów, dlatego jest tak niebezpieczne…

Hipertermia złośliwa przy znieczuleniu dziecka – objawy i leczenie

Do pierwszych objawów można zaliczyć większą ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, sztywność mięśni, sinicę, przyspieszenie akcji serca. Później rośnie temperatura ciała (nawet do 43-44 st. C), spada ciśnienie, pojawiają się zaburzenia oddychania… [1] Życie dziecka jest więc poważnie zagrożone.

Przy wystąpieniu objawów lekarz powinien natychmiast przestać podawać lek i rozpocząć dalsze działania. Skuteczny lekDantrolen – ze względu na swoją cenę nie jest niestety obecny w każdej placówce medycznej wykonującej znieczulenia ogólne. A w tym przypadku bardzo ważny jest czas.

Znieczulenie dziecka może być bezpieczne…

Nawet jeśli dziecko ma hipertermię złośliwą. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie mieć świadomość, że to zaburzenie jest u malucha obecne. Jak je wykryć? Geny związane z HZ są analizowane w badaniach genetycznych.

Zobacz też: Test NOVA – badanie genetyczne dla dzieci

Jeśli lekarz będzie miał świadomość, że u dziecka występuje hipertermia złośliwa – będzie mógł dobrać odpowiednie środki znieczulające, co spowoduje, że znieczulenie dziecka będzie bezpieczne.

Dobrze zdawać sobie również sprawę, że anestetyki groźne dla osób z HZ są stosowane nawet… przez dentystów!

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Evgeny Atamanenko/123rf.com

Źródła: [1] K. Wochna, A. P. Jurczyk, W. Krajewski1, J. Berent, Nagły zgon z powodu hipertermii złośliwej podczas znieczulenia ogólnego, „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii” 2013, LXII.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.