Przeskocz do treści

Celiakia – objawy, diagnostyka i leczenie

Celiakia jest autoimmunologiczną chorobą genetyczną, w której po zjedzeniu produktu z glutenem – białkiem obecnym w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie i w zbożach im pochodnych – dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych.

Bezbolesny i prosty test na celiakięW efekcie upośledzone zostaje wchłanianie znajdujących się w pożywieniu składników odżywczych. Długo nieleczona celiakia może być przyczyną różnych problemów ze zdrowiem – anemii, osteoporozy, a nawet raka jelita cienkiego.

Celiakia jest trwałą nietolerancją pokarmową, a jedyną szansę na uporanie się z jej objawami daje ścisła dieta bezglutenowa. Chory nie może z niej jednak zrezygnować po ustąpieniu dolegliwości, jeśli to zrobi – dolegliwości powrócą.

Spis treści:
Objawy celiakii
Diagnostyka celiakii
Leczenie celiakii (dieta bezglutenowa)

Celiakia – objawy

Objawy trwałej nietolerancji glutenu mieć bardzo różny charakter. Przy klasycznej postaci celiakii dominują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Są to m.in. bóle brzucha, wzdęcia, wodniste stolce, zaparcia czy wymioty. Ta postać celiakii występuje tylko u 10% chorych, głównie u dzieci.

Częściej mamy do czynienia z tzw. celiakią skąpoobjawową, w której przebiegu może wystąpić: anemia, afty i zapalenie jamy ustnej, zanik szkliwa zębowego, zmiany skórne, bóle głowy, bóle kostno-stawowe, uczucie zmęczenia, zmiany nastrojów, depresja, nawykowe poronienia, a nawet niepłodność.

Oprócz dwóch wymienionych typów celiakii mamy jeszcze tzw. celiakię ukrytą (latentną), której nie będą towarzyszyły żadne objawy celiakii. Choroba może się jednak uaktywnić w późniejszym życiu.

Z uwagi na mało charakterystyczne przebieg i fakt, że celiakia może przez długie lata w ogóle nie dawać o sobie znać, jej rozpoznanie jest dość trudnym zadaniem. Statystycznie, jedynie 5% pacjentów udaje się usłyszeć prawidłową diagnozę. Oznacza to, że aż 95% chorych, nie wie, że cierpi na to schorzenie.

Celiakia – badanie genetyczne umożliwi szybką diagnozę

Badanie DNA w kierunku celiakii powinno być badaniem otwierającym całą diagnostykę. Celiakia występuje bowiem tylko u osób mających do niej genetyczne predyspozycje. Konkretnie u posiadaczy układu genów HLA-DQ2 i/ lub HLA-DQ8. To czy, któryś z tych genów jest u nas obecny możemy sprawdzić, robiąc prosty test DNA. Negatywny wynik badania już na zawsze wyklucza celiakię, pozytywny, jeszcze o niczym nie przesądza i wymaga dalszej diagnostyki.

Pacjenta kieruje się wówczas na badania serologiczne, które mają stwierdzić, czy poziom przeciwciał typowych dla celiakii jest u niego podwyższony. Jeśli tak, chorobę potwierdza się. Następnie można zaplanować odpowiednie postępowanie – zwykle polega ono na zastosowaniu u chorego diety bezglutenowej.

Dieta bezglutenowa – pozwoli uniknąć anemii, osteoporozy i raka jelita

Całkowite wyeliminowanie glutenu z diety sprawia, że uszkodzone kosmki odtwarzają się. Z czasem jelito cienkie znów jest zdolne do wchłaniania składników odżywczych, a problem niedoborów pokarmowych znika. Dla chorego oznacza to nie tylko poprawę komfortu życia, ale również mniejsze ryzyko zapadnięcia na takie schorzenia jak anemia, osteoporoza czy rak jelita cienkiego.

Ciekawe artykuły:

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie celiakii? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Autor: www.Zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Svitlana Martynova/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (10 głosów / głosy)

2 thoughts on “Celiakia – objawy, diagnostyka i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *