Przeskocz do treści

Anemia u dziecka – z czego może wynikać i jak ją leczyć?

Anemia (niedokrwistość), czyli zbyt niska ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi, występuje u dzieci dość często. Przeważnie wynika z niedoboru żelaza w ich organizmie. Dziecko może mieć anemię z wielu powodów – m.in. błędów dietetycznych, nadmiernej utraty krwi albo zaburzonego wchłaniania jelitowego, np. w przebiegu celiakii. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co może powodować anemię u dzieci i jak ją leczyć?

Jakie są przyczyny anemii u dzieci? Niedobór żelaza
Przyczyny anemii u dzieci – anemia hemolityczna
Objawy anemii u dzieci
Jak leczyć anemię u dziecka?

Jakie są przyczyny anemii u dzieci? Niedobór żelaza

Zła dieta

Najczęstszą przyczyną niedokrwistości u dzieci jest zbyt mała ilość żelaza w diecie. Anemia żywieniowa może mieć również związek ze spożywaniem produktów wysoko przetworzonych, ubogich w witaminy i składniki mineralne. Na rynku znajdziemy już jednak coraz więcej produktów spożywczych przeznaczonych dla dzieci, dodatkowo wzbogacanych żelazem, np. kaszki, płatki śniadaniowe.

Co ciekawe, zaburzyć wchłanianie żelaza w jelitach może również krowie mleko. Dlatego nie należy podawać go dzieciom w zbyt dużych ilościach, zwłaszcza maluchom poniżej 1. roku życia.

Nadmierne krwawienie

Powstałe np. w wyniku urazu, operacji, zaburzeń krzepliwości czy krwawienia z jelita. Narażone na anemię będą również dziewczynki w okresie pokwitania, u których pojawiły się już pierwsze miesiączki. Comiesięczne krwawienia mogą wymagać spożycia większej ilości żelaza.

Trwała nietolerancja glutenu (celiakia)

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na zawarty w pożywieniu gluten (jest on obecny m.in. w żytnim i pszennym pieczywie, makaronach, ciastach, keczupie, sosach czy zupach z torebki). W dużym skrócie reakcja ta polega na atakowaniu własnych tkanek – kosmków jelitowych.

Kosmki znajdują się wewnątrz jelita cienkiego i uczestniczą w przyswajaniu składników odżywczych z jedzenia, suplementów diety oraz leków. Uszkodzone nie mogą pełnić swojej roli, a organizm narażony jest na niedobory wielu ważnych składników – w tym żelaza, którego brak prowadzi właśnie do anemii. Ze względu na tę nieprawidłową reakcję osoba chora na celiakię powinna przez całe życie stosować ścisłą dietę bezglutenową.

Celiakię diagnozuje się przy pomocy testu genetycznego oraz testu przeciwciał. Niekiedy konieczna jest również biopsja z pobraniem wycinka jelita. Ponieważ badanie DNA jako jedyne potrafi jednoznacznie wykluczyć celiakię, diagnostykę najlepiej zacząć właśnie od niego.

Gwałtowny wzrost

Zapotrzebowanie na żelazo w okresie intensywnego wzrostu dziecka jest większe. Chodzi przede wszystkim o czas do 2. roku życia oraz okres dojrzewania. Jeśli organizm dziecka nie dostanie wówczas odpowiedniej ilości żelaza, aby pokryć to zwiększone zapotrzebowanie, może dojść do anemii.

Przyczyny anemii u dzieci – anemia hemolityczna

Niszczenie czerwonych krwinek

Anemia powstała w wyniku rozpadu czerwonych krwinek, zwana anemią hemolityczną, występuje zdecydowanie rzadziej niż anemia z niedoboru żelaza. Niemniej jednak jest to stan bardzo niebezpieczny, wymagający niekiedy specjalistycznego leczenia. Anemia hemolityczna może mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Objawy anemii u dzieci?

Dziecko z anemią może:

  • mieć zawroty głowy,
  • mieć bladą skórę i błony śluzowe,
  • mieć przyspieszone bicie serca,
  • odczuwać zmęczenie i osłabienie,
  • być rozdrażnione,
  • mieć gorszy apetyt.

Trzeba jednak pamiętać, że u wielu dzieci anemia nie daje początkowo żadnych objawów, ponieważ zapasy żelaza wyczerpują się stopniowo. Dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy anemia jest zaawansowana.

Jak leczyć anemię u dziecka?

Sposób leczenia anemii u dziecka zależy od jej przyczyny. Przykładowo, jeśli wynika z niedoboru żelaza, dziecku można podawać (zawsze po konsultacji z lekarzem!) preparaty z żelazem w formie kropel czy tabletek. Można też wprowadzić do jego diety więcej produktów spożywczych bogatych w ten pierwiastek oraz ograniczyć krowie mleko.

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Oksana Kuzmina/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (6 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *