Przeskocz do treści

Dziecko chodzi na palcach – co to może oznaczać?

Czemu dziecko chodzi na palcach? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Z reguły jest to spowodowane nauką chodzenia. Proces uczenia się prawidłowego stawiania stópek może zająć dzieciom trochę czasu. Problem pojawia się, gdy dziecko chodzi na palcach zbyt długo. W takiej sytuacji może być to spowodowane m.in. zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mózgowym porażeniem dziecięcym lub obniżonym napięciem mięśniowym.

Spis treści:

Dlaczego dziecko chodzi na palcach?
Dziecko chodzi na palcach a autyzm
Dziecko chodzi na palcach – ćwiczenia

Dlaczego dziecko chodzi na palcach?

Rodzice często zaczynają panikować, gdy roczne lub 1,5 roczne dziecko chodzi na palcach. Nie ma tutaj powodu do obaw. Dziecko z reguły zaczyna chodzić na palcach w trakcie nauki chodzenia. Ma to bardzo duże znaczenie dla jego rozwoju. To właśnie chodzenie na palcach uczy dziecko równowagi i stabilności. Wzmacnia ono także mięśnie stopy.

Prawidłowy chód wymaga równomiernego obciążania całej stopy. Chodzenie na palcach u dziecka w wieku 1-2 lat nie powinno nas niepokoić. Jednak jeśli obserwujemy je u starszego dziecka, to musimy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub fizjoterapeutą. Taki stan może mieć bardzo poważne przyczyny, takie jak:
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu
• Choroby kręgosłupa
Mózgowe porażenie dziecięce
• Skrócenie ścięgna Achillesa
• Skrócenie mięśnia łydki
• Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia)

Chodzenie na palcach może być także skutkiem używania chodzika. Dziecko wsadzone do chodzika odpycha się od podłoża właśnie poprzez palce. Może to znacznie utrudniać maluszkowi prawidłowe obciążanie stópki. Tak samo działać mogą zbyt szybko wprowadzone zabawki typu pchacz oraz pochylanie tułowia do przodu, kiedy dziecko jest prowadzone za rączkę.

Dziecko chodzi na palcach a autyzm

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu bardzo często chodzą na palcach. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest nadwrażliwość na bodźce, czyli nadwrażliwość sensoryczna. Autystycy chodzący na palcach bardzo często mają także nadwrażliwe dłonie. Mogą być także zbyt wrażliwi na inne bodźce zmysłowe np. dźwięki lub zapachy

Z problemem nadwrażliwości na bodźce u autystyka warto zgłosić się do terapeuty zaburzeń integracji sensorycznej (SI). Jest to forma terapii, która uczy dziecko właściwego odbioru i analizy bodźców poprzez różnorodne i ciekawe ćwiczenia ruchowe.

Dziecko chodzi na palcach – ćwiczenia

Jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach? Za pomocą zabaw i ćwiczeń stymulujących obciążanie stopy, takich jak:
• Kucanie
• Jazda na rolkach lub łyżwach
• Chodzenie w płetwach
• Chodzenie pod górkę
• Chodzenie do tyłu
• Przysiady
• Przyjmowanie pozycji “amfibii” – dziecko leży na boku, podpierając się na jednej rączce. W tym czasie nóżka leżąca niżej jest wyprostowana, a nóżka wyżej zgięta.

W oduczeniu dziecka chodzenia na palcach pomoże także odpowiednie obuwie. Buty z zaokrąglonym noskiem bardzo sprzyjają chodzeniu na palcach. Lepiej jest więc sięgnąć po buty z całkowicie płaską podeszwą. Będą one stymulować równomierne obciążanie stopy. W niektórych przypadkach koniecznie może być zastosowanie obuwia ortopedycznego. Nie warto jednak po nie sięgać bez wyraźnego wskazania fizjoterapeuty.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *