Przeskocz do treści

Rozszerzenie diety niemowlaka w 5 krokach

Rozszerzenie diety niemowlaka to dla całej rodziny naprawdę wyjątkowe przeżycie. Maluszek ma bowiem okazję spróbować nowych smaków! Jak wprowadzić pokarmy niemleczne i kiedy to zrobić, by wszystko było dla dziecka zdrowe? Poznaj 5 kroków, dzięki którym ten proces będzie łatwiejszy!

Rozszerzenie diety niemowlaka

1. Sprawdź, czy to odpowiedni czas

Zgodnie z zaleceniami ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) oraz EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) dietę niemowlaka najlepiej rozszerzać w okresie od ok. 17. tygodnia życia do ok. 26. tygodnia życia [1].

Każdy maluch jest inny, a moment rozszerzenia diety zależy m.in. od etapu rozwoju, rodzaju wcześniej podawanego mleka czy stanu zdrowia. Dziecko musi być również gotowe… Czyli?

  • Musi samodzielnie siedzieć,
  • powinno interesować się jedzeniem,
  • nie powinno mieć już odruchu wypychania wszystkiego z buzi,
  • powinno umieć chwytać jedzenie, włożenia je do ust oraz żuć i przeżuwać.

W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

2. Wybierz odpowiedni dzień

Odpowiedni… czyli jaki? Po pierwsze dziecko powinno być zdrowe i zadowolone. Przeziębienie, ból zły nastrój – wtedy maluch potrzebuje rutyny i poczucia bezpieczeństwa. Złe dni to też święta czy wyjazdy, kiedy bardzo dużo się dzieje.

Po drugie najpierw powinnaś nakarmić dziecko mlekiem, aby nie było głodne, rozdrażnione i zdenerwowane. Możesz poczekać ok. 30-60 minut. Pamiętaj, że pokarm niemleczny jest na razie tylko dodatkiem.

Po trzecie pamiętaj, żeby nie wywoływać na maluchu presji i dodatkowo go nie stresować. Spokój i cierpliwość to teraz Twoi najwięksi sprzymierzeńcy. Dobrze też, abyście jedli razem – wtedy dziecko będzie brało z Ciebie przykład.

3. Dobrze dobierz pierwsze pokarmy

Nie ma konkretnych wytycznych dotyczących tego, co podać dziecku na pierwszy niemleczny posiłek. Wybierz jednak coś, co rzadko uczula i jest dobrej jakości. Najlepiej, aby były to produkty sezonowe i lokalne. Możesz zacząć od marchewki, ziemniaka czy dyni. Dobrze, aby podawać je dziecku pojedynczo, by poznało smak każdej rzeczy z osobna.

Nowe produkty wprowadzaj stopniowo i obserwuj, czy nie występują symptomy alergii (np. bóle brzucha, katar, wysypka).

4. Przygotuj jedzenie (najlepiej samodzielnie)

Całkowicie pierwsze pokarmy powinny być ugotowane, półpłynne. Dobrze, by miały konsystencję papki. Wraz z upływem czasu i rozwojem malucha możesz tę konsystencję zmieniać (np. zamiast przecierać przez sitko – ugniatać widelcem). Najlepiej przygotować posiłki samodzielnie w domu (codziennie świeża porcja). Nie dodawaj do nich przypraw, soli, cukru ani innych dodatków.

Jedzenie możesz podawać dziecku łyżeczką lub pozwolić mu jeść rączkami. Nie wykorzystuj butelki i smoczka.

5. Pamiętaj o jednej, bardzo ważnej, zasadzie…

Żywienie niemowląt wymaga właściwego podziału ról: rodzica/opiekuna i dziecka. Rodzic/opiekun decyduje, „kiedy i co zje dziecko”, natomiast dziecko decyduje, „ile zje” [1].

Na początku pewnie będzie trudno, ale nie poddawaj się. Potrzeba czasu, by maluch przyzwyczaił się do nowych smaków!

Zobacz też: Nietolerancje pokarmowe u dzieci

badanie na celiakie

Źródła:

[1] Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, „Standardy Medyczne. Pediatria” 2014, t. 11.

Zdjęcie:  Vladimir Voronin/pl.123rf.com

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *