Przeskocz do treści

8 najlepszych sposobów na poprawę koncentracji u dziecka w domu

Cały czas dociera do nas dość duża ilość bodźców, które łatwo nas rozpraszają. W konsekwencji pojawić mogą się problemy z koncentracją uwagi. Szczególnie kłopotliwe mogą one być dla dzieci, których mózg jeszcze nie jest w pełni rozwinięty. Poniżej pokazujemy, jak sobie z tym radzić. Sprawdź 8 najlepszych sposobów na poprawę koncentracji u dziecka w domu!

Spis treści:

  1. Problemy z koncentracją u dziecka – jak je rozpoznać?
  2. Sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu

Problemy z koncentracją u dziecka – jak je rozpoznać?

Gdy słyszymy “problemy z koncentracją”, nasuwa nam się głównie jedna myśl – rozkojarzenie. Jest to oczywiście prawda. Problemy z koncentracją mogą jednak przyjmować także inne formy, takie jak wolne tempo pracy, szybkie zniechęcanie się, pośpieszne i niedokładne wykonywanie zadań, czy częste odrywanie się od wykonywanych czynności.

Przyczyną problemów z koncentracją najczęściej jest zbyt duża liczba odbieranych bodźców. Czasem jednak problemy te mają poważniejsze podłoże. Mogą one być wynikiem takich zaburzeń jak ADHD, niepełnosprawność intelektualna czy zaburzenia integracji sensorycznej. Warto więc obserwować dziecko i sprawdzić, czy jego jedynym problem są zaburzenia koncentracji.

Sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu

Do poprawy koncentracji u dziecka nie zawsze trzeba drogich pomocy dydaktycznych czy wizyt u specjalistów. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie w domu. Pomogą nam w tym następujące sposoby:

  •  Stopniujcie trudność – rozpocznijcie od najłatwiejszych, a po ich opanowaniu stopniowo przechodźcie do coraz trudniejszych.
  •  Pamiętajcie o regularności – bez tego nie zobaczycie efektów. Lepiej ćwiczyć częściej i krócej niż rzadziej i dłużej.
  •  Ruszajcie się – w przerwie od danej czynności wykonajcie kilka prostych ćwiczeń. Dzięki temu dziecko pobudzi się do nauki.
  •  Czas spędzany przed ekranem ograniczcie do minimum
  •  Schowajcie wszystkie rozpraszające przedmioty
  •  Grajcie w gry pamięciowe, takie jak memory – rozwijają one u dziecka nie tylko koncentrację, ale także pamięć.
  •  Rozwiązujcie łamigłówki – w ten sposób poprawicie koncentrację i rozwiniecie logiczne myślenie.
  •  Dużo czytajcie – poprawa koncentracji jest tylko jedną z wielu zalet czytania. Dzięki temu wspomożecie także rozwój emocjonalny i społeczny dziecka oraz wzmocnicie jego poczucie własnej wartości.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *