Przeskocz do treści

Jak zapewnić spokojną ciążę? Porady i wskazania dla kobiet ciężarnych

Każda kobieta, oczekując dziecka, powinna postarać się żyć bezstresowo. Ciąża powinna być czasem spokojnym. Nie jest to jednak takie proste, gdy cały czas martwimy się o naszego maluszka. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak zapewnić sobie spokojną ciążę. Porady i wskazania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Dbaj o siebie i swoje samopoczucie
  2. Monitoruj rozwój swojego dziecka

Dbaj o siebie i swoje samopoczucie

Przyszła mama powinna wyjątkowo o siebie dbać. Szczególną uwagę zwrócić powinna na to, co je. Dieta kobiety ciężarnej powinna być różnorodna, zbilansowana i bogata w składniki odżywcze. Znaleźć powinny się w niej owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Z kolei w jadłospisie nie powinno być miejsca na alkohol, fast-foody i przetworzoną żywność.

W ciąży istotna jest także aktywność fizyczna. Każda ciężarna powinna się ruszać przynajmniej trzy razy w tygodniu, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Nie musi być to bardzo intensywny trening. Wystarczy spacer z psem, pływanie lub joga. Poprawi to Twoje ogólne samopoczucie i pozytywnie wpłynie na przebieg Twojego porodu.
Ciąża jest czasem, w którym organizm jest nieco bardziej obciążony. Możesz czuć się bardziej zmęczona i senna. Pozwól więc sobie na odpoczynek i drzemkę w ciągu dnia. Pamiętaj także o swoim prawie do zwolnienia lekarskiego, z którego skorzystać możesz w dowolnym momencie ciąży.

Monitoruj rozwój swojego dziecka

Nie ma w ciąży nic cenniejszego niż pewność, że Twoje dziecko jest zdrowe. Jest to fundament spokojnej ciąży. Powinnaś więc regularnie monitorować jego rozwój. W tym celu odwiedzaj gabinet swojego lekarza i wykonuj wszystkie zlecone przez niego badania. Pozwoli to upewnić się, że maleństwo rozwija się prawidłowo. Dzięki temu oszczędzisz sobie stresu.

Każde badanie zlecone przez lekarza w ciąży jest istotne. Szczególnie jednak powinniśmy pamiętać o diagnostyce prenatalnej. Dzięki niej możemy wykryć wady wrodzone u dziecka jeszcze przed porodem. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca każdej ciężarnej wykonanie USG genetycznego połączonego z testem PAPP-A. Zalecamy także przeprowadzenie badania wolnego płodowego DNA, czyli testu typu NIPT. Przykładem takiego badania jest test NIFTY pro, dzięki któremu wykryć u płodu można nawet 94 wady wrodzone.

Oceń

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *