Przeskocz do treści

Kiedy przeprowadzić badanie genetyczne u dziecka? Przewodnik dla rodziców i opiekunów

Podłoże wielu problemów zdrowotnych dziecka kryć może się w jego genach. Wykryć można je, wykonując badania genetyczne. Dzięki nim otrzymamy pewną diagnozę i rozpoczniemy lepiej ukierunkowane leczenie. Jest to możliwe nawet w przypadku chorób, które jeszcze nie spowodowały żadnych dolegliwości. Jak wykonać takie badanie? Kiedy przeprowadzić badanie genetyczne u dziecka? Przewodnik dla rodziców i opiekunów odpowie na te pytania. Znajdziesz go poniżej!

Spis treści:

  1. Kiedy przeprowadzić badanie genetyczne u dziecka?
  2. Jak wykonuje się badania genetyczne u dzieci?
  3. Jakie badanie genetyczne wykonać u dziecka?

Kiedy przeprowadzić badanie genetyczne u dziecka?

Przeprowadzenie badań genetycznych u dziecka powinniśmy rozważyć szczególnie w przypadku pojawienia się:

• Objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu
• Symptomów padaczki
• Nieprawidłowej budowy twarzy lub ciała
• Problemy metaboliczne
Częste przeziębienia i infekcje
• Dolegliwości o nieznanej przyczynie

Przeprowadzenie badania genetycznego u dziecka warto rozważyć także, nawet jeśli nie pojawiły się żadne nieprzyjemne dolegliwości. Wiele chorób o podłożu genetycznym zaczyna objawiać się po kilku, a nawet kilkunastu latach życia. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Wczesne wykonanie badania genetycznego może więc uratować zdrowie, a nawet życie naszego dziecka.

Jak wykonuje się badania genetyczne u dzieci?

Istnieje kilka różnych badań genetycznych, które możemy wykonać u dziecka. Większość z nich jest nieinwazyjna. Oznacza to, że nie powodują one żadnych powikłań. Do ich przeprowadzenia zwykle wystarczy próbka krwi lub wymaz z policzka. Pobranie próbki jest więc proste i bezbolesne. W przypadku wymazu niektóre laboratoria umożliwiają nawet samodzielne pobranie próbki w domu. Jest to proste, wygodne i komfortowe.

Jakie badanie genetyczne wykonać u dziecka?

Wybierając badanie genetyczne dla dziecka, najlepiej zdecydować się na takie, które ma jak najszerszy zakres analizy. Najlepiej więc wybrać test kompleksowy, czyli taki, w którym sprawdzone są wszystkie znane geny. Dzięki temu podczas przeprowadzanej analizy nic nie zostanie przeoczone. Przykładem takiego badania jest test WES Complex. Aktualnie jest to najszersze dostępne na rynku badanie genetyczne. Dzięki niemu wykryć możemy nawet bardzo rzadkie wady genetyczne.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *