Przeskocz do treści

Prawidłowa adaptacja dziecka w żłobku

Adaptacja dziecka w żłobku to bardzo stresujący czas. Ciężko stwierdzić, czy bardziej przeżywają go dzieci, czy ich rodzice. Adaptacja do żłobka nie musi być jednak tak trudna. Może ona przebiec sprawnie łagodnie, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy. Jak możemy ułatwić adaptację dziecka do żłobka? Sprawdź nasze propozycje!

Spis treści:

1. Jak przebiega adaptacja w żłobku?
2. Zaprzyjaźnij dziecko ze żłobkiem
3. Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa
4. Szybko się żegnaj

Jak przebiega adaptacja w żłobku?

Adaptacja w żłobku to proces, podczas którego dziecko przyzwyczaja się do nowego miejsca. Może być on bardzo trudny, ponieważ dla większości maluszków jest to pierwsze tak długie rozstanie z rodzicami. Dzieci zwykle czują się wtedy zagrożone i niepewne.

Na przebieg adaptacji w żłobku wpływ ma przede wszystkim dojrzałość dziecka. Ważne jest również nastawienie rodziców. Często to ich niechęć i strach przed rozstaniem z dzieckiem bardziej utrudnia adaptację. Przed posłaniem dziecka do żłobka warto więc zastanowić się, czy jesteście już na to gotowi. Dzieci odczuwają negatywne emocje rodziców. Może być im przez to znacznie trudniej przystosować się do żłobka.

Zaprzyjaźnij dziecko ze żłobkiem

Adaptacja do żłobka powinna przebiegać stopniowo. Warto więc powoli zaprzyjaźniać dziecko z tym miejscem. Zacząć możemy od opowiadania dziecku o żłobku, opiekunach, zabawkach, nowych kolegach. Używajmy do tego samych pozytywnych komunikatów. Dzięki temu żłobek w głowie dziecka stanie się fajnym i bezpiecznym miejscem.

Opiekunowie w żłobkach często organizują zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych podopiecznych. Warto wybrać się na nie z dzieckiem. Dzięki temu nasz maluch pozna nowe miejsce, opiekunów i kolegów z grupy. Będzie czuł się przy tym pewnie i bezpiecznie, ponieważ będą z nim rodzice. Jeśli takie zajęcia nie są organizowane, to możemy zapytać w żłobku o możliwość przyjścia tam z dzieckiem. Znacznie ułatwi to maluchowi żłobkowy start.

Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa

Adaptacja w żłobku bez rodzica może wywołać u dziecka ogromną niepewność. Pamiętajmy więc, aby nie zaburzyć poczucia bezpieczeństwa dziecka. W tym celu pozwólmy mu zabrać ze sobą ulubioną zabawkę. Dzięki temu będzie on nieco mniej tęsknił za domem.

W trakcie pierwszych dni dziecka w żłobku rodzice powinni być blisko. Warto więc wciąć sobie wolne w pracy na ten czas i stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w żłobku. Zostawienie maluszka w placówce od razu na cały dzień może przysporzyć nam wielu kłopotów. Lepiej zacznijcie od 1-2 godzin.

Szybko się żegnaj

Adaptacja dziecka w żłobku przebiegnie sprawniej, jeśli pożegnania z dzieckiem będą szybkie. Długie przytulanie przed wejściem dziecka do sali tylko utrudni mu rozstanie. Maluch w żłobku ma fachową opiekę, która szybko go uspokoi po odejściu rodzica. Nie przeciągaj więc nadmiernie tego momentu.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *