Ulewanie u niemowląt
Ulewanie dotyczy ok. 50-85% zdrowych niemowląt i najczęściej jest uznawane za objaw fizjologiczny związany z niedojrzałością układu pokarmowego. Dolegliwość ta ustępuje zwykle samoistnie, gdy dziecko ma 6-24 miesiące. Ulewanie u niemowląt – skąd się bierze i co jeszcze warto wiedzieć?
Ulewanie u niemowląt – na czym polega?
Ulewanie (inaczej regurgitacja) to cofanie się lub wylewanie treści pokarmowej w czasie karmienia lub zaraz po nim. Wiąże się z niedostatecznym rozwojem układu pokarmowego dziecka, m.in. nieodpowiednim napięciem zwieracza dolnego przełyku.
Ulewanie u niemowląt nie powinno być mylone z wymiotami, które są gwałtowne i zależne od innych bodźców.
Ulewanie u niemowląt – przyczyny
Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie traci apetytu i dobrze przybiera na wadze i wzroście – ulewanie nie powinno być powodem do niepokoju, ponieważ jest to objaw naturalny. Czasami jednak ta dolegliwość może wiązać się też z innymi kłopotami zdrowotnymi, m.in. alergią pokarmową (np. na białko mleka krowiego), urazem głowy, mózgowym porażeniem dziecięcym, zatruciem pokarmowym czy chorobą wrodzoną.
Ulewanie u niemowląt – czy można mu zapobiec?
Dzięki niektórym działaniom możesz zmniejszyć częstotliwość ulewań u dziecka lub całkiem je zminimalizować. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ulewania:
- nie karm dziecka w pozycji leżącej (główka powinna być trochę wyżej niż reszta ciała);
- zaraz po karmieniu nie kładź dziecka w pozycji leżącej;
- postaraj się zapobiegać połykaniu nadmiernej ilości powietrza w czasie jedzenia;
- stosuj dawkę pokarmu, która jest dostosowana do wieku dziecka (żeby zapobiec przekarmieniu);
- zadbaj o to, by dziecku odbiło się po posiłku;
- po karmieniu nie wykonuj z dzieckiem gwałtownych ruchów i ogranicz działanie bodźców zewnętrznych.
W przypadku bardzo obfitych ulewań lekarz może przepisać maluszkowi specjalny lek.
Ulewanie u niemowląt – kiedy do lekarza?
Przede wszystkim wtedy, gdy u dziecka obecne są inne niepokojące objawy i gdy chcesz sprawdzić, czy ulewanie nie wiążę się z którymś z wymienionych wyżej problemów zdrowotnych. Niepokój powinno wzbudzić też zielonkawe lub brązowe zabarwienie ulewanej treści lub obecność w niej krwi.
Do lekarza warto udać się również wtedy, gdy z powodu ulewania u malucha występują: zaburzenia odżywiania, utrata wagi lub nieprawidłowe przybierane na wadze, zaburzenia rozwoju, niepokój czy zakażenia układu oddechowego.
Zdjęcie: pixabay.com