Przeskocz do treści

Zapalenie wątroby u dzieci – rodzaje i objawy

Zapalenie wątroby to choroba, którą ostatnio coraz częściej diagnozuje się u dzieci. Wielu specjalistów twierdzi, że jest to powikłanie po zakażeniu COVID-19. Zapalenie wątroby u dzieci prowadzić może do wielu powikłań zdrowotnych np. marskości wątroby. Rodzice muszą być więc wyczuleni na objawy tej choroby.

Spis treści:

1. Czym jest zapalenie wątroby u dzieci?
2. Zapalenie wątroby u dzieci – przyczyny
3. Wirusowe zapalenie wątroby u dzieci
4. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby u dzieci
5. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci

Czym jest zapalenie wątroby u dzieci?

Zapaleniem wątroby nazywa się stan zapalny tego narządu. Choroba ta uniemożliwia jej pracę, przez co organizm dziecka nie może funkcjonować prawidłowo.

Zapalenie wątroby u dzieci ze względu na przebieg dzieli się na:

● Ostre – ma ono silny i nagły przebieg. Zwykle wywołuje je wirus lub substancje toksyczne.
● Przewlekłe – rozwija się ono wolniej, a jego objawy dokuczają choremu przez dłuższy czas.

Zapalenie wątroby u dzieci – przyczyny

Zapalenie wątroby u dzieci ze względu na przyczynę dzieli się na:

● Wirusowe zapalenie wątroby u dzieci
● Autoimmunologiczne zapalenie wątroby u dzieci – wywołują je zaburzenia pracy układu odpornościowego
● Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci – przyczyną tej choroby jest odkładanie się tłuszczów w komórkach wątroby
● Zapalenie wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie

Wirusowe zapalenie wątroby u dzieci

Wiele wirusów może wywołać zapalenie wątroby u dziecka. Objawy i przebieg choroby są zależne właśnie od tego, czym zaraziło się dziecko.

Lekarze najczęściej diagnozują następujące rodzaje wirusowego zapalenia wątroby u dzieci:

● Wirusowe zapalenie wątroby typu A – choroba ta ma dość łagodny przebieg. Zwykle wywołuje ona bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia i wzdęcia. Pojawić może się również żółtaczka. WZW typu A zwykle ustępuje samoistnie i nie powoduje powikłań zdrowotnych.
● Wirusowe zapalenie wątroby typu B – do głównych objawów tej choroby należy żółtaczka, bóle brzucha i wymioty. U dzieci WZW typu B bardzo często przechodzi w chorobę przewlekłą, która jest nieuleczalna.
● Wirusowe zapalenie wątroby typu C – choroba ta zwykle przebiega bezobjawowo. Jedynie nieliczni pacjenci skarżą się na bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunki. WZW typu C prowadzić może do marskości wątroby i nowotworu, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Rodzice mogą w prosty sposób ochronić swoje dzieci przed WZW typu A i typu B. Wystarczy odpowiednio wcześnie podać im szczepionkę. Niestety nie ma obecnie preparatu, który chroniłby dzieci przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby u dzieci

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby u dzieci to choroba przewlekła. Wywołuje ona następujące objawy:

● Ogólne osłabienie
● Nudności i wymioty
● Brak apetytu
● Nadmiernie krwawienie po urazie
● Nieregularne miesiączkowanie lub jego zanik

W bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się także żółtaczka, powiększenie wątroby i śledziony. Możliwy jest także całkowicie bezobjawowy rozwój choroby.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby prowadzić może do wielu powikłań. Najczęściej skutkuje ono żylakami, marskości wątroby, nowotworu i całkowitej niewydolności wątroby. Aby ich uniknąć, chorzy muszą stosować leczenie farmakologiczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczny może być także przeszczep wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby u dzieci to forma przewlekłego zapalenia wątroby. Zwykle pojawia się ona u dzieci z nadwagą lub otyłością, problemami hormonalnymi i nieodpowiednim trybem życia. Choroba ta może rozwinąć się także u dzieci z cukrzycą typu 2.

Ta forma zapalenia wątroby u dzieci może objawiać się przez częste zmęczenie, ból brzucha po prawej stronie i powiększenie wątroby. Głównym sposobem leczenia niealkoholowego stłuszczenia wątroby jest dieta niskowęglowodanowa oraz regularna aktywność fizyczna.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *