Przeskocz do treści

Adaptacja w przedszkolu – jak ją przeprowadzić?

Adaptacja dziecka w przedszkolu to bardzo trudny czas dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Etap rozpoczęcia nauki przedszkolnej może wywołać bunt, złość i całe morze łez. Warto więc odpowiednio przygotować się do tego momentu. Dzięki temu adaptacja do przedszkola będzie znacznie prostsza! Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Zobacz sprawdzone sposoby!

Spis treści:

1. Jak przebiega adaptacja dziecka w przedszkolu?
2. Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola?
3. Zabawy – adaptacja w przedszkolu

Jak przebiega adaptacja dziecka w przedszkolu?

Adaptacja w przedszkolu to przystosowanie dziecka do nowego środowiska. Może to być trudny i długotrwały proces. Podczas adaptacji pojawić może się bunt, płacz i kurczowe trzymanie się rodzica. Nie jest to jednak regułą. Niektóre dzieci bez żadnych problemów rozstają się z rodzicami i zostają w przedszkolu.

Przebieg adaptacji w przedszkolu zależy od dojrzałości przedszkolnej dziecka. Jest to osiągnięcie takiego stopnia rozwoju, dzięki któremu maluch bez problemu zostanie przez kilka godzin pod opieką nauczycieli przedszkolnych. Na dojrzałość przedszkolną wpływ ma rozwój emocjonalno-społeczny, intelektualny i fizyczny.

Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola?

O adaptacji przedszkolnej warto pomyśleć już kilka miesięcy przed pierwszym dniem w przedszkolu. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio się do niej przygotować. W tym celu możesz:

● Dużo opowiadać dziecku o przedszkolu. Staraj się mówić o samych pozytywach.
● Zabrać dziecko na plac zabaw obok przedszkola
● Wziąć udział w zajęciach adaptacyjnych, jeśli są organizowane
● Spróbować poznać dziecko z kolegami z grupy
● Uczyć dziecko samodzielności np. samodzielnego korzystania z toalety czy zjadania posiłków

Po rozpoczęciu nauki przedszkolnej możesz stosować następujące sposoby:

● Używaj tylko pozytywnych komunikatów np. “baw się dobrze”. Unikaj takich sformułowań jak “dasz sobie radę” czy “mama musi już iść”
● Pozwól zabrać dziecku ze sobą ulubioną zabawkę z domu
● Szybko żegnaj się z dzieckiem w przedszkolu. Długie pożegnania utrudniają rozstanie
● Stopniowo zwiększaj czas pobytu w przedszkolu – pierwszego dnia możesz zostawić tam dziecko tylko na godzinę
● Nie oszukuj dziecka i nie próbuj uciekać z przedszkola. Dziecko może stracić przez to poczucie bezpieczeństwa.

Zabawy – adaptacja w przedszkolu

Nauczyciel również musi pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola. W tym celu warto zorganizować zabawy integracyjne. Na początku możemy z dziećmi usiąść na dywanie w kręgu i poznać swoje imiona. Warto również zapraszać dzieci do wspólnej zabawy klockami czy grania w grę planszową.

Nie zapomnijmy także dokładnie oprowadzić dziecka po sali. Maluch na początku może czuć się bardzo zagubiony. Pokażmy mu, gdzie jest toaleta, szatnia, poszczególne zabawki. Starajmy się zbudować u dziecka jak największe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu codziennie łatwiej będzie mu rozstawać się z rodzicem. Pamiętaj jednak, aby nie uzależnić dziecka od swojej obecności.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *