Prawa rodziców po poronieniu
Prawa rodziców po poronieniu – niezależnie od momentu utraty ciąży – to prawo do pochowania swojego dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) oraz przejścia na skrócony urlop macierzyński (56 dni). Jak skorzystać z praw rodziców po poronieniu?
Prawa rodziców po poronieniu: organizacja pogrzebu
Aby pochować swoje dziecko, musisz odebrać ze szpitala jeden z dwóch dokumentów: kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia. Karta zgonu umożliwia wyłącznie organizację pochówku, natomiast karta martwego urodzenia – również skorzystanie z reszty praw.
Z dokumentem powinnaś udać się do zarządcy cmentarza i ustalić z nim szczegóły pogrzebu. Może to być ceremonia świecka lub z przedstawicielem Twojego wyznania. Dziecko może zostać pochowane we własnym grobie lub grobie rodzinnym.
Odebranie karty martwego urodzenia
Ten dokument zostaje wydany przez szpital, jeśli znana jest płeć dziecka. Powinnaś wiedzieć, że jeśli poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży (przed 16. tygodniem), lekarz może nie być w stanie określić płci.
Masz wtedy prawo do wypożyczenia próbek dziecka i zlecenia realizacji genetycznych badań płci. Dzięki nim płeć zostanie ustalona na podstawie badań DNA. Wynik takiego testu jest pewny niezależnie od czasu trwania ciąży. Pamiętaj, że tylko odebranie karty martwego urodzenia pozwoli Ci skorzystać z reszty praw.
Prawa rodziców po poronieniu: rejestracja dziecka w USC
Kiedy szpital wyda kartę martwego urodzenia, w ciągu 1 dnia przekaże ją do USC lub Tobie. Jeśli dostaniesz ją Ty, na przekazanie do USC masz 3 dni. Później w urzędzie zostanie spisany akt urodzenia Twojego dziecka z wszystkimi niezbędnymi danymi (m.in. imię, nazwisko, płeć, dane rodziców) oraz z adnotacją o urodzeniu martwym. Akt ten zastępuje akt zgonu.
Odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 zł)
Po organizacji pogrzebu masz prawo do odebrania zasiłku pogrzebowego – 4000 złotych. Możesz ubiegać się o niego w czasie 12 miesięcy od dnia poronienia. W tym celu powinnaś przedstawić w najbliższym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych akt urodzenia dziecka wraz z wnioskiem o zasiłek i dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty (np. faktury, umowy).
Zobacz też: 4 wskazówki jak przygotować się do ciąży po poronieniu
Przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni)
Skrócony urlop macierzyński po poronieniu wynosi 56 dni. Czas ten liczy się od dnia poronienia, a urlop jest płatny 100%. Aby z niego skorzystać, musisz przedstawić pracodawcy akt urodzenia dziecka (z adnotacją o urodzeniu martwym). Ma on obowiązek udzielenia urlopu. Nie może też wymagać od Ciebie innych dokumentów, np. medycznych.
Prawa rodziców po poronieniu wciąż nie są wszystkim znane, dlatego warto o nich informować. Wskazówki co zrobić po poronieniu mogą być ważną formą pomocy dla rodziców po stracie.
Masz pytania odnośnie praw rodziców po poronieniu? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.