Przeskocz do treści

Jak przygotować się do ciąży po poronieniu – 4 wskazówki

Po poronieniu zawsze masz szansę na ciążę i kolejne, zdrowe dziecko. Po pierwszym wynoszą one prawie 90%. Przeczytaj 4 wskazówki, które wskażą, od czego zacząć i jak rozpocząć przygotowania do ciąży po poronieniu.

Jak przygotować się do ciąży po poronieniu?

1. Pogodzenie się ze stratą ma bardzo duże znaczenie

Przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko po poronieniu konieczne jest zaakceptowanie straty, oswojenie się z nią, a także przejście żałoby. Psychologowie zgodnie twierdzą, że kolejne dziecko nie może być „lekarstwem” na to, co się stało. Takie postępowanie może wyrządzić krzywdę w przyszłości – zarówno rodzicom, jak i jemu. U każdego proces żałoby przebiega inaczej, dlatego może okazać się, że jedno z partnerów jest już gotowe na kolejne dziecko, a drugie – nie. W takim przypadku warto jeszcze trochę poczekać i nie naciskać.

Dobrze jest również skorzystać z pomocy specjalisty, który nie tylko udzieli potrzebnego wsparcia, ale także w fachowy sposób wytłumaczy, na czym polega żałoba i że jest to stan normalny. Wielu psychologów oferuje terapie dla par, zbliżające do siebie partnerów i pozwalające uwolnić się od poczucia winy.

Powrót do równowagi mogą ułatwić również kontakty z innymi rodzicami, którzy doświadczyli podobnej straty. Można porozmawiać zarówno przez internet (np. na forum poświęconym rodzinom po poronieniach), jak i na żywo, udając się na spotkanie grupy wsparcia. Pomocne mogą być też specjalne rekolekcje czy msze dla rodziców po poronieniu.

2. Realizacja podstawowych badań

Już po pierwszym poronieniu warto wykonać diagnostykę przyczyn utraty ciąży. Dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie stanu zdrowia obojga partnerów i ewentualnie wdrożenie leczenia, które zwiększy szansę na dziecko. Na początku najlepiej zrealizować badanie genetyczne tkanek dziecka – wskaże ono, czy za poronienie odpowiadały wady genetyczne (odpowiadają za 60-80% poronień). Takie wady zwykle powstają przypadkowo i nie są związane ze zdrowiem rodziców, a w kolejnej ciąży po poronieniu już się nie zdarzają.

Warto wykonać także m.in. badania genetyczne rodziców (kariotypu, w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną u kobiety), hormonalne, immunologiczne, anatomiczne i w kierunku chorób zakaźnych (np. różyczki czy chlamydii). Dobrze jest także przeprowadzić badanie jakości nasienia. Przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko nie można zapomnieć również o badaniach podstawowych, np. morfologii krwi czy badaniu moczu.

Jak przygotować się do ciąży po poronieniu

3. Przyjmowanie kwasu foliowego

Minimum 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę po poronieniu warto rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Zalecana dawka wynosi 0,4 mg na dobę. Dlaczego to takie ważne? Kwas foliowy wpływa na rozwój cewy nerwowej u dziecka, która wykształca się w pierwszych tygodniach ciąży. Przyjmowanie suplementów tej witaminy jeszcze przed ciążą pozwoli zminimalizować ryzyko niedoborów, a więc i m.in. niedorozwoju mózgu, rozszczepu kręgosłupa.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u niektórych mam bardziej skuteczna będzie suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu do zwykłego. Dotyczy to kobiet, które mają polimorfizm genu MTHFR [1]. Warto więc wykonać badanie genu MTHFR, którego wynik pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią formę i dawkę kwasu foliowego.

4. Rezygnacja z używek i wprowadzenie zdrowego trybu życia

Takie zmiany wpłyną pozytywnie nie tylko na jakość komórek jajowych i nasienia, ale również na cały organizm i samopoczucie przyszłych rodziców. Rezygnacja z alkoholu i papierosów jeszcze przed zajściem w ciążę zmniejszy także ryzyko ewentualnego zetknięcia się dziecka z używkami. Warto pamiętać, że nawet minimalna ilość alkoholu może być dla niego bardzo szkodliwa.

Przed zajściem w ciążę po poronieniu dobrze jest również uregulować wagę swojego ciała i postawić na zdrowy, aktywny tryb życia. Zbilansowana dieta, warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna pomogą przygotować się organizmowi na przyjęcie dziecka, dodadzą energii i poprawią odporność.

Jak przygotować się do ciąży po poronieniu

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań i ciąży po poronieniu? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Grafika: www.poronilam.pl | Zdjęcie główne: Katarzyna Białasiewicz/pl.123rf.com

Źródła: [1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

 

5/5 - (5 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *